Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a doua la calcularea pensiei la \"limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta"

Buna ziua,

Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la pensionare. Imi poate spune cineva daca este adevarat? Va rog sa-mi imdicati totodata articolul de lege din care v-ati inspirat raspunsul.

Multumesc,

Numai bine!
Acolo unde se precizeaza anii de grupe se gaseste si procentul.In carnetul de munca sau in adeverinta.
Carp Mircea a scris:

Acolo unde se precizeaza anii de grupe se gaseste si procentul.In carnetul de munca sau in adeverinta.

Am inteles,

GR1 - 8 ani, 100%
GR2 - 16 ani, 80%

Se schimba data iesirii la limita de varsta?

Multumesc.
16 ani/80%=12ani si 8 luni/100%.Pt 20 de ani si 8 luni lucrati in conditii deosebite beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni,rezulta ca se poate pensiona pt.limita de varsta la implinirea varstei de 60 de ani si 6 luni.