Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare fisa postului

buna ziua! fisa postului poate fi modificata unilateral de catre angajator?
imi puteti indica va rog si care e temeiul raspunsului dvs? multumesc mult!
nu.vezi art.41 alin.2 c.muncii.
n baza dispoziiilor art. 40 alin. (1) lit. b din Codul muncii, angajatorul poate proceda oricand, pe parcursul executrii contractului individual de munc la modificarea fisei postului.
Fisa postului nu este un document ‘‘elaborat o data pentru totdeauna". In timp, conditiile, mediul, cerintele unui post se schimba, atragand dupa sine modificarea fisei postului.
multumesc! e ok sa se modifice, insa intrebarea mea e daca poate fi o modificare unilaterala sau bilaterala..adica sa fie nevoie si de acordul salariatului..
din cate stiu, fisa postului tb modificata pri acordul partilor, numai obiectivele de performanta putand fi modificate unilateral de angajator..insa doream o confirmare:)
Fisa postului poate fi modificata unilateral , insa salariatul are posibilitatea de a semna fisa postului sub rezerva legalitatii celor inscrise in ea ... nu are cum sa fie necesar acordul salariatului la intocmirea fisei postului.
adica salariatul poate refuza sa semenze fisa postului daca nu ii convine?