avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri nerambursabile pentru tineri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri nerambursabile pentru tineri

Referitor la

Programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri


si

Conform Procedurii de implementare a Programului pentru dezvoltarea abilitatilor antreprenoriale in randul tinerilor si facilitarea accesului acestora la finantare- START astazi 16.08.2011 este ultima zi de depunere a Cererii-tip de acord de principiu pentru finantare (anexa 3 la Procedura de implementare a programului) insotita de documentele justificative prevazute la art 5.10 din procedura programului, la sediul OTIMMC de care apartine judetul in care este inregistrata firma dvs.


Auzisem ca va mai fi o etapa in noiembrie, ati auzit de asa ceva? Sau aveti idee cand va fi urmatoarea etapa? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Ing3ras , utilizator 20:13, 24 August 2011
Etapa a II-a s-a finalizat pe data de 16 august 2011 www.aippimm.ro
Sunt doua programe diferite. Unul este pentru infiintare si dezvoltari SRL-D, care are bugetul alocat pentru anul bugetar 2011 de 21.000.000 lei, si altul cu totul diferit, cel pentru a dezvolta abilitatilor tinerilor intreprinzatori, cu 10.000.000 de lei, care se derula n dou etape, respectiv:
a)Etapa I - 800.000 lei – pentru organizarea workshopurilor de pregatire antreprenoriala UNCTAD / EMPRETEC pentru sprijinirea dezvoltarii IMM, - repartizati in mod egal celor 8 Oficii aflate n subordinea Ageniei;
b)Etapa a II-a - 9.200.000 lei – pentru finanarea implementrii celor mai bune planuri de afaceri prin Alocaie Financiar Nerambursabil n limita bugetului alocat.
Pentru acest program in care trebuie sa fi participant de etapa I, si care etapa a II ea a fost deja expirata, daca bugetul nu se completeaza poate va fi inca o sesiunea. Dar sincer, daca nici s-a suit in site-ul planul de afaceri nici grila din iulie care a fost anuntat, ce se faca inca o sesiunea, asa cum merge acest program, nu cred.
SRL-D are deja 1300 de proiecte deja trimise la un buget de 21.000.000 lei.
alvarolipo a scris:

Sunt doua programe diferite. Unul este pentru infiintare si dezvoltari SRL-D, care are bugetul alocat pentru anul bugetar 2011 de 21.000.000 lei, si altul cu totul diferit, cel pentru a dezvolta abilitatilor tinerilor intreprinzatori, cu 10.000.000 de lei, care se derula n dou etape, respectiv:
a)Etapa I - 800.000 lei – pentru organizarea workshopurilor de pregatire antreprenoriala UNCTAD / EMPRETEC pentru sprijinirea dezvoltarii IMM, - repartizati in mod egal celor 8 Oficii aflate n subordinea Ageniei;
b)Etapa a II-a - 9.200.000 lei – pentru finanarea implementrii celor mai bune planuri de afaceri prin Alocaie Financiar Nerambursabil n limita bugetului alocat.
Pentru acest program in care trebuie sa fi participant de etapa I, si care etapa a II ea a fost deja expirata, daca bugetul nu se completeaza poate va fi inca o sesiunea. Dar sincer, daca nici s-a suit in site-ul planul de afaceri nici grila din iulie care a fost anuntat, ce se faca inca o sesiunea, asa cum merge acest program, nu cred.


In alta ordine de idei, banuiesc ca SRL-D este cel care ma interesa pe mine, dupa cum a zis un user mai sus am observat si eu ca inscrierile au fost pana pe 16 august, de asta intrebam daca va mai fi vreo etapa.

Ca sa nu mai deschis alt thread mai am o intrebare. Exista vreun program de fonduri nerambursabile pe care il pot accesa pentru a mi deschide o firma (ceva legat de arisoft sau paintball)

Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anunt important programul start 2012! Daniela Bolog Daniela Bolog Inscrierea in cadrul Etapei de finantare a implementarii celor mai bune planuri de afaceri prin Alocatie Financiara Nerambursabila in limita bugetului alocat ... (vezi toată discuția)
Aprobarea procedurilor de implementare a programelor cu finantare de la buget! Daniela Bolog Daniela Bolog n Monitorul Oficial nr. 166/14 martie 2012 au fost publicate mai multe decizii ale presedintelui Agentiei pentru Implementarea Proiectelor si Programelor ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru tineri cretu1 cretu1 Buna ziua, Doresc sa ma consultati in vederea accesarii unui fond potrivit pentru infiintarea unei firme de prestare servicii si anume o gradinita privata in ... (vezi toată discuția)