Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACCESUL ECHIPAJULUI DE POLITIE IN CURTEA SAU IMOBILUL ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACCESUL ECHIPAJULUI DE POLITIE IN CURTEA SAU IMOBILUL PROPRIETATE PERSONALA

Buna ziua,
In ce situatii sunt obligata sa ii primesc in curtea sau imobilul al carui proprietar sunt? Si in baza carei legi?
ARTICOLUL 27 din Constitutia Romaniei

Inviolabilitatea domiciliului

(1) Domiciliul si resedinta sunt inviolabile. Nimeni nu poate patrunde sau ramne in domiciliul ori in resedinta unei persoane fara invoirea acesteia.

(2) De la prevederile alineatului (1) se poate deroga prin lege pentru urmatoarele situatii:

a) executarea unui mandat de arestare sau a unei hotarari judecatoresti;

b) inlaturarea unei primejdii privind viata, integritatea fizica sau bunurile unei persoane;

c) apararea securitatii nationale sau a ordinii publice;

d) prevenirea raspandirii unei epidemii.

(3) Perchezitia se dispune de judecator si se efectueaza in conditiile si in formele prevazute de lege.

(4) Perchezitiile in timpul noptii sunt interzise, in afara de cazul infractiunilor flagrante.

PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
Pot veni cu mandat de perchezitie.
Asa au dreptul si fara voia dvs.
nu prea au ce cauta
De obicei, echipajele de politie, chiar daca vin la solicitarea cuiva, se feresc sa patrunda pe proprietatea privata a cuiva sau in apartamentul cuiva.Inviolabilitatea domiciliului invocata mai sus este respectata.cu exceptia cazurilor enumerate de art.27.
In general se practica semnarea procesului-verbal de catre proprietar...