Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-angajator
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-angajator

PFA(norma de venit) poate sa angajeze o alta persoana cu CIM ?
Exista vreo regula pt. PFA ca si angajator?
Da,in aceasta calitate puteti avea angajati.

OUG nr. 46/2011 - modificarea OUG nr. 44/2008 - desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale

In temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,
Guvernul Romniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Articol unic. — Articolul 17 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. Alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 17. — (1) PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.”

2. Dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
„(3) PFA nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.”
andymaurul, utilizator
Pot angaja indiferent daca am ales norma de venit in detrimentul sistemului real?
Va trebui sa-mi angajez si contabila?
Pana acum nu am avut nevoie.
Pot angaja contabil chiar daca PFA este cu norma de venit.