Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pret succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pret succesiune

cam la ce pret ajunge o succesiune in care ca mostenire ramane un apartament cu 2 camere estimat la 120 000
Mergeti la un birou notarial si intrebati acolo.

Ei au o grila de preturi.
estimarea se face in functie de expertiza imobiliara pt uzul notarilor. In functie de aceasta se stabileste onorariul care este procentual, in transe, la care se adauga tva si daca succesiunea nu a fost dezbatuta in doi an de la deces se percepe impozit de 1%.
120000 lei sau euro? Daca este vorba de valoarea in euro:

Daca este bun propriu: 2859 lei
Daca este bun comun cu sotia: 1710 lei
Daca dezbaterea are loc dupa doi ani de la deces se plateste un impozit de 1%.
valoarea apartamentului am estimat o in lei
roxicutza86 a scris:

valoarea apartamentului am estimat o in lei

Atunci aveti de plata 1100 lei +- 200-300 lei