avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pret succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pret succesiune

cam la ce pret ajunge o succesiune in care ca mostenire ramane un apartament cu 2 camere estimat la 120 000
Cel mai recent răspuns: roxicutza86 , utilizator 23:02, 12 August 2012
Mergeti la un birou notarial si intrebati acolo.

Ei au o grila de preturi.
estimarea se face in functie de expertiza imobiliara pt uzul notarilor. In functie de aceasta se stabileste onorariul care este procentual, in transe, la care se adauga tva si daca succesiunea nu a fost dezbatuta in doi an de la deces se percepe impozit de 1%.
120000 lei sau euro? Daca este vorba de valoarea in euro:

Daca este bun propriu: 2859 lei
Daca este bun comun cu sotia: 1710 lei
Daca dezbaterea are loc dupa doi ani de la deces se plateste un impozit de 1%.
valoarea apartamentului am estimat o in lei
roxicutza86 a scris:

valoarea apartamentului am estimat o in lei


Atunci aveti de plata 1100 lei +- 200-300 lei

Alte discuții în legătură

Cost total succesiune / recomandare notariat / alte mici intrebari TzapInferno TzapInferno Buna ziua. Impreuna cu mama mea avem de facut o succesiune in urma decesului tatalui meu. Mostenirea ar consta in 2 apartamente, in Bucuresti ambele, unul ... (vezi toată discuția)
Cost succesiune biancarenata biancarenata As dori si eu sa stiu macar cu aproximatie cat costa o succesiune facuta in cele 6 luni de la deces. Va multumesc (vezi toată discuția)
Cheltuieli dezbatere mostenire Nicoleta_anton1@yahoo.com Nicoleta_anton1@yahoo.com Mama a decedat 31 August 2018. As vrea sa știm la de valoare se ridica cheltuielile cu dezbaterea de moștenire si care sunt termenele de respectat pt ... (vezi toată discuția)