Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... incompatibilitati cu profesia de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

incompatibilitati cu profesia de avocat

buna ziua,

doresc sa imi infiintez un PFA avand ca si obiect de activitate agricultura, cu fonduri alocate din cadrul uniunii europene si as dori sa stiu daca acest PFA nu este incompatibil cu execitarea profesiei de avocat, doarece in statutul profesie de avocat scrie ca se afla in incompatibilitate cu profesia de avocat exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert.

multumesc mult.
Eu cred ca in situatia descrisa de Codul comercial (inca) si pana la intrarea in vigoare a Noului cod civil, trebuie sa aveti in vedere incadrarea in prevederile art. 5 din primul cod mentionat (comercial):
"Art. 5
(la data 20-mai-2009, referitor la art. 5 din cartea I, titlul II a se vedea si jurisprudenta - Decizia nr. 1521 din 20-mai-2009 )
Nu se poate considera ca fapt de comert cumpararea de producte sau de marfuri ce s-ar face pentru uzul sau consumatia cumparatorului, ori a familiei sale, de asemenea revinzarea acestor lucruri si nici vinzarea productelor pe care proprietarul sau cultivatorul le are dupa pamantul sau cel cultivat de dinsul."
calitatea de avocat in termeni juridici si fiscali este inregistrata ea insasi ca si o forma de pfa (desi incorect). astfel numai din acest punct de vedere nu puteti avea 2 personalitati juridice cu aceeasi identitate. din celalat punct de vedere statului avocatului precizeaza clar activitati compatibile astfel orice alte activitati sunt excluse.
Mihail-Mihai a scris:

din celalat punct de vedere statului avocatului precizeaza clar activitati compatibile astfel orice alte activitati sunt excluse.

Este adevarat ca art. 16 din Legea 51/1995 - republicata, pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, prevede activitati compatibile cu profesia de avocat, dar acestea nu sunt limitativ enumerate, ci exemplificativ. In schimb, prevederile art. 15 din aceeasi lege, ca prevederi imperative, sunt aplicabile intocmai si numai pentru acele activitati si anume:
"Art. 15
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibila cu:
a)activitatea salarizata in cadrul altor profesii dect cea de avocat;
b)ocupaitile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c)exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert."
Activitatea unui avocat poate fi compatibila, in consecinta si cu alte activitati decat cele de prevazute de art. 16, dar este categoric incompatibila cu cele prevazute de art.15.
Strict referitor la speta dvs., nu cred ca este discutabila cu adevarat, imposibilitatea intrunirii a doua identitati fisscale pentru aceeasi persoana fizica (fie ea autorizata, deoarece si in cazul unei singure PFA persoaana are o identitate fiscala ca individ pe CNP si una pe CIF-ul PFA), fiiind insa discutabile compatibilitatile intrunirii activitatilor, care, in cazul PFA, sunt supuse unor autorizari ale unor organisme competente legal in a da aceste autorizari si care nu cred ca le pot intruni in cadrul aceleeasi PFA. Sfatul meu este sa mergeti si sa intrebati si la ANAF local (la serviciul de relatii cu publicul sau chiar la registratura), dar si la Barou.
Cred insa ca daca voi cultiva legume la mine in gradina, nimeni nu va crede ca fac ceva "care lezeaza demnitatea si independenta profesiei", ceea ce ar trebui sa creada daca asi lenevi (sa nu zic ...puturosi/ verb aplicabil multor romani B-)) cat e ziulica de mare!
Iar daca aveti timp pentru toate si faceti si avocatura, eu unul nu pot decat sa va invidiez!!!
ContSters36411, utilizator
multumdesc mult pentru sfaturi.
Mihail-Mihai a scris:

calitatea de avocat in termeni juridici si fiscali este inregistrata ea insasi ca si o forma de pfa (desi incorect). astfel numai din acest punct de vedere nu puteti avea 2 personalitati juridice cu aceeasi identitate. din celalat punct de vedere statului avocatului precizeaza clar activitati compatibile astfel orice alte activitati sunt excluse.

dar la profesia de avocat cine emite cui ul ORC sau baroul nu e ca si la FINANTE-expert contabli? exista o informare falsa NU ARE PFA este autorizat ca profesie LIBERA, puteti sa autorizati fie ca PFA (calificare) fie ca SRL dar nu puteti avea calitatea de administratorla SRL.
ovidiu7676, utilizator