Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat si traducator
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat si traducator

Buna seara,
Am o nelamurire. Un avocat poate fi si traducator autorizat in acelasi timp?
Am gasit pe internet un domn avocat din Sibiu care era si traducator autorizat si am mai vazut si profilul unui utilizator (sau consultant) de la Avocatnet.ro din care reiesea ca este si avocat si traducator.
Va multumesc frumos pentru sfaturi.
Conform Art. 14 din Legea nr.51/1995
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibila cu:
a) activitatea salarizata in cadrul altor profesii decat cea de avocat;
b) ocupatiile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c) exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert.
Activitatea de traducator nu este o activitate incompatibila cu profesia de avocat.
Activitatea de traducator se poate exercita in baza legii nr. 178/1997 modficata, avand atestat in acest sens dat de catre Ministerul Justitiei
Problema asta s-a ridicat si cadrul examenului de primire in profesie...daca ati participat la el in Legea 51/1995 aveti caracterizate toate incompatibilitatile privind exercitarea profesiei de avocat iar sub acest aspect,calitatea de traducator autorizat poate fi exercitata in acelasi timp cu profesia de avocat,nu este considerata activitate incompatibila.
Va multumesc frumos pentru raspuns. As mai avea o nelamurire. Cum facturezi pentru serviciile de traducator? Pe cabinetul de avocat?
Nu,serviciile privind exercitarea profesiei de avocat si tot ceea ce tine de activitatile fiduciare si cererile de consultanta juridica,etc,sunt independente de activitatile exercitate in calitate de avocat,deci in nici un caz nu vor fi facturate pe cabinet de avocat.
asta inseamna ca ar trebui facut un PFA pentru serviciile de traducator?