Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Poti profesa ca avocat si contabil in acelasi timp?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Poti profesa ca avocat si contabil in acelasi timp?

Buna ziua
Poti sa fii avocat si contabil in acelasi timp? Multumesc
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibilă cu activitatea salarizată în cadrul altor profesii decât cea de avocat, cu ocupațiile care lezează demnitatea și independența profesiei de avocat sau bunele moravuri și cu exercitarea nemijlocită de fapte materiale de comerț.
Exercitarea profesiei de avocat este compatibilă cu: calitatea de deputat sau senator, consilier în consiliile locale sau județene, cu activități și funcții didactice în învățământul juridic superior, cu activitatea literară și publicistică, cu calitatea de arbitru, mediator, conciliator sau negociator, consilier fiscal, consilier în proprietate intelectuală, consilier în proprietate industrială, traducător autorizat, administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare și lichidare judiciară, în condițiile legii.

Consilier fiscal da, lichidator da.....contabil as spune ca nu.....Cititi si dvs.Legea 51/1995 actualizata si Statutul profesiei, poate imi scapa mie, dar eu dupa o lectura as deduce ca profesia de avocat nu este compatibila cu cea de contabil.