Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat si contract de munca
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat si contract de munca

as vre sa stiu daca un avocat care este membru in barou (doar cu numele)
are dreptul ,sau e legal sa fie si angajat cu contract ind.de munca.
Nu, nu are dreptul sa fie angajat.
Angajarea SUSPENDA calitatea de avocat.
multumesc mult.daca ati putea sa-mi spuneti si in care lege sa caut...
trebuie sa dau raspuns sefului...
Legea 51/'95, si statutul [profesiei de avocat.
Art. 14
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibila cu:
a) activitatea salarizata in cadrul altor profesii decat cea de avocat; b) ocupatiile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c) exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert.

Art. 15
Exercitarea profesiei de avocat este compatibila cu:
a) calitatea de deputat sau senator, consilier in consiliile locale sau judetene;
b) activitati si functii didactice in invatamantul juridic superior
c) activitatea literara si publicistica;
d) calitatea de arbitru, mediator, conciliator sau negociator, consilier fiscal, consilier in proprietate intelectuala, consilier in proprietate industriala, traducator autorizat, administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara, in conditiile legii.