Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie / indemnizatie de handicap pentru diabet ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie / indemnizatie de handicap pentru diabet zaharat tip 1

Stie cineva cum sa procedez pentru ca fiica mea de 18 ani care sufera de diabet zaharat tip1 insulinodependent sa obtina pensie de boala/ajutor handicap.Mentionez ca boala a fost depinstata anul trecut(la 17 ani), a terminat Liceul, nu munceste.

Multumesc anticipat.
Pentru persoanele cu handicap grav se face mentiunea ca pot beneficia de un asistent personal. In acest scop este obligatorie efectuarea unei anchete sociale de catre autoritatea tutelara competenta din care sa rezulte motivele.
Deci ancheta se va face doar daca incadrarea este in handicap grav,pt. a putea beneficia de asistent personal.

Multumesc mult pt raspunsuri.
n_roxxanne, utilizator
nu va suparati pe mine, dar nu mai dati informatii dupa ureche, daca nu stiti care este procedura exacta.
incadrarea in grad de handicap se face conform criteriilor medicale aprobate prin ordin comun al ministerului sanatatii si ministerului muncii nr.762/1992/2007.
procedura evaluarii este reglementata prin Hotararea nr. 430/2008 pentru aprobarea metodologiei privind organizarea si functionarea comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap.
ancheta sociala este efectuata de catre serviciul de evaluare complexa din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului sector 2 (in acest caz) indiferent de gradul in care va fi sau nu incadrata persoana. autoritatea tutelara are alte atributii, nu sa efectueze anchete pentru incadrari in grad de handicap.
pentru ca fata este majora, ea va trebui sa completeze cererea tip.
cele mai bune informatii le veti obtine de la sediul DGASPC sector 2. acolo veti primi formularele tipizate.
intrati si pe site-ul lor: www.social2.ro
dianami, utilizator
Neaparat dosarul pentru incadrarea in grad, inainte de a fi depus, trebuie sa contina si ancheta sociala efectuata de asistentul social al primariei, altfel fata va fi trimisa inapoi cu dosarul. Cererea tip poate fi completata si de mama, aceasta poate depune dosarul. Eu am indrumat sa solicite si indemnizatie de insotitor, si nu asistent personal deoarece fata are de gand sa urmeze o forma superioara de invatamant.Doamna Roxanne cel mai bine mergeti la Primarie si acolo vi se va da un raspuns clar la intrebarea : ancheta sociala pentru expertiza unei persoane pentru incadrarea in grad de handicap trebuie facuta inainte de a depune dosarul, sau dupa ce depune dosarul la solicitarea comisiei?
Apoi sa ne transmiteti si noua raspunsul.
cererea trebuie depusa de persoana care solicita incadrarea in grad de handicap:
Hotrre nr. 430/2008 pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea i funcionarea comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap:
Art. 6. alin. (2) Cererea-tip de evaluare complexa in vederea incadrrii in grad de handicap se intocmeste potrivit modelului prevazut n anexa nr. 4.
alin. (4) Documentele necesare in vederea evalurii complexe sunt urmatoarele:
a) cerere-tip de evaluare complexa, intocmit potrivit alin. (2);
b) copie de pe documentele de identitate;
c) documente medicale;
d) ancheta sociala efectuata de serviciul social specializat din cadrul primariei in a carei raza are domiciliul sau resedinta persoana cu handicap, potrivit modelului-cadru prevzut n anexa nr. 6.
alin. (5) Documentele medicale menionate la alin. (4) lit. c) sunt:
a) referat privind situatia medicala prezenta, intocmit de medicul specialist;
b) scrisoare medicala-tip de la medicul de familie, potrivit modelului prevazut n anexa nr. 5, numai in situatia primei prezentri la serviciul de evaluare complexa;
c) investigatii paraclinice solicitate de serviciul de evaluare complex.
alin. (6)Cererea-tip de evaluare complexa, insotita de documentele necesare prevazute la alin. (4):
a) se depune de catre persoana solicitanta la registratura primariei din localitatea de domiciliu/resedinta sau la registratura DGASPC;

Ancheta sociala se face dupa depunerea cererii si a documentelor medicale de catre solicitant. persoanele care sunt incadrate in gradul I (grav) pot avea insotitor sau asistent personal.
Nu mama solicita insotitor. Comisia de evaluare complexa incadreaza in grad de handicap si hotaraste daca persoana se poate incadra in grad de handicap grav si daca poate beneficia de insotitor, conform Criteriilor mai sus mentionate.

ANEXA Nr. 4
la metodologie

CERERE-TIP
de evaluare complex n vederea ncadrrii n grad de handicap

Nr. .................../.................

Doamn/Domnule Director,

Subsemnatul(a) ....................................................., domiciliat() n .........................., str. ....................................... nr. ...., bl. ...., sc. ....., et. ........., ap. ........., sectorul .........., telefonul .................................., actul de identitate ........ seria ............ nr. ...................., CNP ................................................., solicit evaluarea n cadrul serviciului de evaluare complex a persoanelor adulte cu handicap, n vederea ncadrrii ntr-un grad de handicap.

Data Semnatura
................. .....................

Anexez la prezenta cerere urmtoarele documente:

-

Doamnei/Domnului Director al DGASPC al Judeului/Sectorului .....................

scrisoarea medicala trebuie completata de medicul de familie:

Nr. ................/................

SCRISOARE MEDICAL

Numele .............................................. prenumele ........................................................, CNP ..................................................., vrsta .....................
1. Anamneza
- antecedente personale patologice
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
2. Diagnosticul medical
- principal ...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
- altele ...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
3. Certificatele medicale actuale (se specific numrul, data, instituia emitent i numele medicului care a eliberat certificatul)
...................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
4. Internri n spital (data, instituia emitent i diagnosticul la ieirea din spital)
...................................................................................................................................................
5. Persoana - este deplasabil;
- nu este deplasabil.
Data completrii ...........................

Semntura i parafa medicului de familie
............................................