Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Inscriere in Colegiul Consilierilor Juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Inscriere in Colegiul Consilierilor Juridici

Am nevoie de sfatul specialistilor din forum, pentru ca nu stiu ce decizie sa iau cu privire la necesitatea sau obligativitatea inscrierii in colegiu. Din lege si din statutul profesiei de consilier juridic rezulta ca inscrierea in CCJ este obligatorie din ceea ce am citit in forum am vazut ca parerile sunt impartite . Am absolvit cursurile facultatii de drept Simion Barnutiu , mi-am luat licenta in iulie 2011 , in acest moment am un loc de munca dar nu in domeniu (lucrez ca si lucrator desemnat SSM si cadru tehnic cu atributii PSI cu atestatele prevazute de lege). Intrebarea mea este, daca trebuie sa ma inscriu in CCJ este obligatoriu sa am un loc de munca ca si jurist cu norma intreaga sau poate fi si cu timp partial?
Multumesc
Inscrierea in colegu nu e obligatorie ... asocierea profesionala este un drept si nu o obligatie.
Daca va hotarati sa va nscrieti trebuie sa fiti angajata ca si consilier juridic si sa exercitati atributiile specifice ... asta cu atat mai mult cu cat urmeaza sa va inscrie pe tabloul stagiarilor, sub coordonarea unui consilier definitiv.