avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma neplatitoare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma neplatitoare TVA

Buna seara,
Am si eu o intrebare si v-as ruga sa ma ajutati sa gasesc raspunsul: am o firma abia infiintata (iulie), neplatitoare de TVA. As vrea sa inchei un contract dar, in perioada derularii acestuia, chiar la primele facturi pe care le voi incasa, voi deveni platitor de TVA (voi depasi pragul celor 35 000 euro).
Intrebarea/-rile mele sunt:
- cand voi fi inregistrata ca platitor de TVA dupa depasirea sumei de 35000 euro? La primele facturi, luna urmatoare, la incheierea contractului, etc?
- cum pot sa-i explic eu beneficiarului ca, dupa ce semnez cu el un contract pt valoarea X, la cea de-a doua sau a treia plata, beneficiarul va trebui (sau nu?) sa-mi achite valoarea X + 24% (TVA-ul), pe care nu am mentionat-o in contract deoarece eu nu eram platitor de TVA la momentul semnarii contractului?
Care este legea care se refera la modificare statutului unei firme neplatitoare de TVA in firma platitoare?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 15:44, 30 August 2011
Aveti la adresa urmatoare un exemplu de trecere de la neplatitor la platitor in functie de luna in care indepliniti plafonul: [ link extern ] /
Legea e codul fiscal.
Daca in cursul unui an calendaristic persoana impozabila atinge sau depaseste plafonul de scutire de 35.000 euro are obligatia sa solicite inregistrarea normala in scopuri de TVA, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului.
Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit.
In acest caz, inregistrarea n scopuri de TVA se considera valabila incepand cu prima zi a lunii urmatoare celei in care persoana impozabila solicita inregistrarea in scopuri de TVA.
Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita inregistrarea cu intarziere, organul fiscal are dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie inregistrat in scopuri de taxa procedand astfel:
a) in cazul in care nerespectarea prevederilor legale este identificata de organele de inspectie fiscala inainte de inregistrarea persoanei impozabile n scopuri de TVA, acestea vor solicita plata taxei pe care persoana impozabila ar fi trebuit sa o colecteze daca ar fi fost inregistrata normal n scopuri de TVA, pe perioada cuprinsa intre data la care persoana respectiva ar fi fost inregistrata in scopuri de taxa daca ar fi solicitat in termenul prevazut de lege inregistrarea si data identificarii nerespectarii prevederilor legale. Totodata, organele fiscale competente vor inregistra din oficiu aceste persoane in scopuri de taxa.
b) in cazul in care nerespectarea prevederilor legale este identificata dupa inregistrarea persoanei impozabile in scopuri de TVA, organele de control vor solicita plata taxei pe care persoana impozabila ar fi trebuit sa o colecteze daca ar fi fost inregistrata normal n scopuri de taxa, pe perioada cuprinsa intre data la care persoana respectiva ar fi fost inregistrata n scopuri de taxa daca ar fi solicitat inregistrarea in termenul prevazut de lege si data la care a fost inregistrata. [art. 153 alin. (1) lit. b) Cod fiscal, art. 152 alin. (6), pct. 62 alin. (2), pct. 66 alin. (1) lit. c) - Norme metodologice]

Data inregistrarii in scopuri de TVA se considera valabila incepand cu prima zi a lunii urmatoare celei in care persoana impozabila opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxa, prin depunerea declaratiei de mentiuni [art. 153 alin. (1) lit. d) Cod fiscal, pct. 66 alin. (1) lit. b) Norme metodologice].

[ link extern ]


[ link extern ]
deveniti platitor de tva in baza registrului jurnal de vanzari intocmit lunar cu sold report daca in iulie ati atins soldul de 119.000 sau mai mare de 119.000 lei aveti obligatia sa depuneti 010 pana in 10 august la finante si incepand cu 01 august emiteti factura cu tva.
Ultima modificare: Luni, 29 August 2011
ovidiu7676, utilizator
ovidiu7676 a scris:

deveniti platitor de tva in baza registrului jurnal de vanzari intocmit lunar cu sold report daca in iulie ati atins soldul de 119.000 sau mai mare de 119.000 lei aveti obligatia sa depuneti 010 pana in 10 august la finante si incepand cu 01 august emiteti factura cu tva.


Contractul inca nu a fost incheiat si tranzactia este nederulata. Deci, termenele sunt cele indicate de doamna Ionescu.
Atentie insa, in cazul in care firma este infiintata in iulie 2011, plafonul nu mai este de 35000 euro, ci proportional cu numarul de luni ramase de la infiintare pina la sf anului (in cazul dvoastra aprox 15.000 euro la cursul de la data aderarii). Art 152, alin 5, din codul fiscal.

Pina in 10 luna urmatoare depasirii plafonului mentionat mai sus, trebuie sa faceti demersurile pt a va inregistra ca platitor de tva. Platitor deveniti cu 1 luna urmatoare depunerii cererii.

In legatura cu problema contractului: faceti un efort si duceti la indeplinire contractul inainte de termen, respectiv pina in 1 luna urmatoare depunerii cererii de platitor de tva. In aceasta perioada puteti factura orice valoare, platitor deveniti numai la termenul specificat. Atentie numai sa fiti in termen cu declaratia 010 prin care solicitati inregistrarea ca platitor de tva.
Ultima modificare: Marți, 30 August 2011
t.simona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa la norma de venit - depasire plafon anual de scutire de 35.000 euro alexberi alexberi Pentru PFA cu norma de venit. Daca depasesc plafonul anual de 35.000 euro (119.000 RON) cu o factura emisa pe 25 Ianuarie 2011, Cf Art. 152 (6) din Codul ... (vezi toată discuția)
Tva cabinet avocatura donya donya BUNA ZIUA.AM O RUGAMINTE LA DUMNEAVOASTRA DACA PUTETI SA MA LAMURITI .STIU CA O SOCIETATE POATE DEVENI PLATITOR DE TVA DACA DEPASESTE PLAFONUL DE 35.000 DE ... (vezi toată discuția)
Platitor tva adytz_1979 adytz_1979 Salutare, poate cineva sa-mi spuna la ce curs se calculeaza cei 35.000 euro dupa care se trece automat din neplatitor de TVA la platitor? Si eventual ... (vezi toată discuția)