Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calendarul obligatiilor fiscale - pentru luna ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calendarul obligatiilor fiscale - pentru luna SEPTEMBRIE 2011

1 septembrie

Efectuarea platii anticipate de 50% din impozitul pe venitul din activitatile agricole (prima rata)

15 septembrie

Depunerea Situatia livrarilor de tigarete in luna .. anul .. pentru luna precendenta

Depunerea jurnalelor privind livrarile de combustibil destinat utilizarii exclusiv pentru aviatie/navigatie pentru luna precendenta

Depunerea jurnalelor privind achizitiile/ livrarile de combustibil destinat utilizarii exclusiv pentru aviatie/ navigatie pentru luna precendenta

Depunerea Situatiei centralizatoare privind achizitiile/utilizarile de produse accizabile si livrarile de produse finite rezultate in luna pentru luna precendent

Depunerea Situatiei centralizatoare privind achizitiile si livrarile de produse accizabile pentru luna precendenta

Depunerea Situatiei centralizatoare privind achizitiile si livrarile de produse energetice pentru luna precendenta

Depunerea Evidentei achizitionrii, utilizarii si returnarii marcajelor pentru luna precendenta

Depunerea situatiei cu privire la produsele accizabile pentru luna precendenta

Efectuarea platilor anticipate privind impozitul pe venit aferente trim. III 2011

Depunerea Declaratiei recapitulative privind livrarile / achizitiile /prestarile intracomunitare de bunuri pentru luna trecuta Formular 390 VIES

26 septembrie

Depunerea Declaratiei privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de persoane fizice care desfasoara activitate in Romania i de persoanele fizice romane angajate ale misiunilor diplomatice si posturilor consulare acreditate in Romania pentru luna precedenta Formular 224

Depunerea Decontului de taxa pe valoarea adaugata Formular 300(format electronic)

Depunerea Decontului special de taxa pe valoarea adaugata pentru luna precedenta Formular 301(format electronic)

Depunerea Declaratiei privind obligatiile de plata la bugetul de stat Formular 100 (format electronic)- lunar sau la alte termene

Depunerea Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominal a persoanelor asigurate Formular 112 pentru luna precedenta

30 septembrie

Depunerea Cererii de rambursare a taxei pe valoarea adaugata pentru persoanele impozabile stabilite in Romania, depusa potrivit art. 147^2 alin. (2) din C.F. Formular 318

Depunerea Cererii de rambursare pentru persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA in Romania, stabilite in afara Comunitatii Formular 313

Sursa: [ link extern ]

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Gabrielle Monique a scris:

Calendarul obligatiilor fiscale - pentru luna SEPTEMBRIE 2011
Depunerea Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominal a persoanelor asigurate Formular 112 pentru luna precedenta

... pai iar o "depunem"?!... n-o transmitem (on line)??:rolleyes::slap:
@gigelin....o transmitem on-line ....:) Dar este o depunere de declaratie pana la urma.
Asociatiile de proprietari mai pot depune 112 direct la biroul ANAF pina in septembrie.
Am o intrebare la dvs. (se pare ca sunteti in masura sa-mi raspundeti competent): am o firma SRL-D (Debutant=pariticipant la Programull pt. Tineri Intreprinzatori-cel cu max. 10000 Euro de la stat) infiintata in Martie 2011. Nu are activitate propriu-zisa (nici un fel de rulaj) si as vrea sa-mi spuneti daca in Noiembrie am ceva de depus, intrucat trec acele 6 luni (semestru) pt. care firmele care nu au activitate si sunt infiintate in 2011, nu sunt obligate sa depuna nimic. Si daca da, ce anume trebuie depus?
claudia_d, utilizator