Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestarea unei amenzi imense pentru nimic!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestarea unei amenzi imense pentru nimic!

Salut , numele meu este Alexandru si am o foarte mare neclaritate , si anume...in urma cu o saptamana am fost anuntat de catre o prietena ca un baiat mi`a adresat injurii in fel si chip mie si la inca 3 prieteni . Ne`am dus la el sa stam de vorba...am vorbit ce`am vorbit pe un ton nu tocmai civilizat...de ambele parti...dupa care am plecat spre casa...cum ne deplasam noi 4 insotiti de 2 prietene...in urma noastra 2 echipaje de politie intr`un fiind chiar baiatu respectiv..aaaa am uitat sa va spun , este baiat de politist ! Agentii respectivi de la sectia 16 , ne`au legitimat..au inceput sa tipe la noi..ca l`am batut pe respectivu..ca isi scoate certificat medico-legal..ca har ca mar...pana la urma...ne`au lasat sa plecam...intamplarea avand loc pe la ora 23.30 , a doua zii de dimineata...respectivul..insotit de tatal lui politist si inca 3 politisti , s`au dus la fetele respective acasa...( ele fiind prietene comune ale noastre cu ale baiatului respectiv ) si incepand sa tipe ca le da si lor amenda ca au fost complice , injurandu`le facundu`le drogate , puscariase , pe noi la fel ..tigani puscariasi drogati...si toate astea...cu uniforma de politist pe el ! la o saptamana de la intamplarea mai mult sau mai putin nefericita...ne`am trezit acasa..fiecare din noi 4 , cu cate o amenda de cate 20 de milioane vechi ! pentru injurii si tulburarea linistii si ordinii publice , adica dinc ate stiu eu este maxim posibil aceasta amenda , mai mult de atat nu aveau ce sa ne faca , vorbind ulterior cu un politist mi`a spus ca pentru a primii o asa amenda ar fii trebuit sa bat un bloc intreg . Mentionez ca politistii care ne`au legitimat nu ne`au facut procesele verbale in fata , nu ne`au intrebat daca vrem sa semnam , evident pentru ca nu aveam ce sa semnam...dar pe provesul verbal care mi`a venit prin posta dupa o saptamana scrie ca am refuzat semnarea acestuia . Toate astea...pentru ca..taicasu este politist ! As dorii si eu cateva informatii va rog despre cum as putea contesta aceasta amenda si a o anula ! Va multumesc si sper sa fii fost destul de explicit
Contestati amenda si cereti administrarea probei cu martori in aparare.
In termen de 15 zile de la comunicare,formulati plangere impotriva PV la judecatoria responsabial locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
in plangere detaliati succesiunea evenimentelor,precizand existenta mai multor persoane - care solicitati sa fie audiate in calitatea de martori la eveniment
multumesc pentru sfaturi . am pus mana pe procesul verbal in care scrie ca am folosit inurii ce nu pot fii reproduse la adresa respectivului si ca am perturbat linistea locatarilor din blocurile din jkur si ca amenda poate fii de la 200 la 500 pana la 1000 la 1500 si ca el a stabilit o amenda de 2000 !!! dar nu a subliniat " AMENDA " ci " AVERTISMENT " si anume " am stabilit avertisment de 2000 ron " . imi puteti spune exact pasii care trebuie sa`i fac va rog frumos? este prima amenda si nu stiu cum sa procedez . si inca o neclaritate..pe toate cele 4 procese verbale scrie ore diferite , pe al meu scrie ca s`a intocmit la 23.30 pe altu 23.45 pe altu 23.20 ... nu au aceeasi ora...si scrie si pe alta strada , adica noua ne`a luat datele pe strada resita iar pe procesele verbale scrie ca pe strada argeselu , o strada adiacenta...printre niste blocuri...ce pot face in situatia asta ?
Este posibil ca procesul verbal sa fie nul.
Mergeti sa consultati un avocat din localitatea dvs. ca sa analizeze si procesul verbal.
Insa...oricum va trebui sa cereti anularea lui...oricum ar fi...
am inteles , dar trebuie sa ma duc la sectie sau la tribunal ? si...o poza cu procesul verbal...cred ca ar fii mult mai explicita decat tot ce`am spus eu pana acum , astept pareri si dupa vederea pozei [ link extern ] /
AlexPiciu, utilizator