Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare salariat in REVISAL- cetatean Moldovean
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare salariat in REVISAL- cetatean Moldovean

Buna ziua!
Am o problema legata de inregistrarea in REVISAL a unui angajat cu cetatenie moldoveana. Acesta intra in categoria "altele" la cetatenie, drept pentru care programul imi cere "data inceput/sfarsit autorizatie", referindu-se la autorizatia de munca pentru cetatenii nonUE/SEE. Problema este ca de ceva ani, pentru cetatenii moldoveni (casatoriti cu cetateni romani) nu se mai cere permis de munca.
Ce ar trebui sa trec la datele respective?
Va multumesc.
Sfatul meu este sa adresati o Solicitare de informatii la adresa de email a celor care se ocupa de registru cu eroarea dumneavoastra:
"Detalii salariat incomplete X Y 123456
Data sfarsit autorizatie este trebuie sa fie ulterioara datei de inceput autorizatie
"

Nu puteti adauga acest salariat practic.
Suport.Registru@teamnet.ro

anca.d a scris:

Buna ziua!
Am o problema legata de inregistrarea in REVISAL a unui angajat cu cetatenie moldoveana. Acesta intra in categoria "altele" la cetatenie, drept pentru care programul imi cere "data inceput/sfarsit autorizatie", referindu-se la autorizatia de munca pentru cetatenii nonUE/SEE. Problema este ca de ceva ani, pentru cetatenii moldoveni (casatoriti cu cetateni romani) nu se mai cere permis de munca.
Ce ar trebui sa trec la datele respective?
Va multumesc.

Orice cetatean strain nonUE trebuie sa posede autorizatie de munca pentru a muncii in Romania... poseda carte de rezidenta sau drept de sedere permanenta?

Da, are carte de rezidenta.
Daca are carte de rezidenta, nici nu mai trebuie autorizatie de munca ...prin urmare se poate face angajarea acestuia in baza cartii de rezidenta... la tipul actului de identitate alegeti carte de rezidenta ...
Asta am si facut. La urmatorul pas imi cere data de inceput si sfarsit autorizatie. Nu stiu ce sa fac... Sa trec data de inceput si sfarsit valabilitate carte de rezidenta?
Am incercat la ID sa-i trec pasaportul. La fel, urmatorul pas imi cere acele date. Cu orice act il inregistrez imi cere valabilitatea autorizatiei de munca. Cei de la REVISAL mi-au spus ca nu ma pot ajuta, ei asigura doar suportul tehnic.
Va multumesc oricum pentru raspunsuri.