Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean moldovean, student cu drept de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean moldovean, student cu drept de munca

Buna ziua,

Cum se poate incadra in Revisal studentul cetatean moldovean, care are drept de munca:
La tip autorizatie ce anume trebuie completat?

Multumesc frumos!
Imi cer scuze ca insist, dar am nevoie acum de aceasta informatie: eu as oscila intre lucrator permanent si lucrator stagiar.
Multumesc!
1. Străinii titulari ai dreptului de şedere temporară pentru studii pot fi încadraţi în muncă pe teritoriul României fără aviz de angajare numai cu contract individual de muncă cu timp parţial cu durata muncii de maximum 4 ore pe zi.

2. In speta, ar merge ca "lucrator permanent".
Va multumesc frumos!
Exact asa am facut si eu, 4 ore/zi, lucrator permanent.
Buna ziua,

Ref. la inregistrarea in Revisal a unui cetatean moldovean – student in Romania cu permis de sedere temporara cu drept de munca:
– la rubrica Tip act identitate, am selectat “permis de sedere”.
– la rubrica Tip autorizatie, am selectat Exceptie neavand in care alta categorie oferita de revisal sa-l incadrez (avand in vedere OG 25/2014, art. 3 al.2)
– la rubrica Data inceput autorizatie, am notat data eliberarii permisului de sedere de catre IGI.
Insa, in link: [ link extern ]
la pag. 13, se noteaza ca data de inceput a autorizatiei pentru Exceptii este data CIM.
Astfel ca nu inteleg ce legatura este intre optiunile prezentate si data CIM notata de ei ca fiind data autorizatiei. Nu este logic ca data aceasta sa fie a documentului – permis de sedere eliberat de IGI?
Ori studentul moldovean nu se incadreaza in Exceptii (desi alta varianta Revisal nu ofera pentru cazul lui), ori este gresita explicatia lor.
Gresesc eu pe undeva?

Rog sfat/raspuns. Multumesc.
Ana Donciu, utilizator
Daca are permis de sedere temporara pentru studii, atunci nu are nevoie de autorizatie.