avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... O persoana condamnat cu suspendare poate sa mai ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

O persoana condamnat cu suspendare poate sa mai sustina concursul de admitere la INM?

buna ziua,imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta in alta parte dar trebuie sa intreb...am un prieten,e student la drept in anul 2 si a fost implicat intr-un proces penal timp de 2 ani(a condus baut).ieri s-a luat decizia definitiva:inchisoare cu suspendare 6 luni+anulare permis.poate sa mai dea la INM dupa decizia asta?el zicea ceva de reabilitare dar eu stiu ca daca ai antecedente penale nu poti intra...astept raspuns,multumesc anticipat
prodan_cristian a scris:

se ia in considerare doar faptele savarsite in urma cu 3 ani dinaintea concursului , deci , dupa ce e reablitat de drept poate sa devina un veritabil magistrat , iar acea infractiune in nici un caz nu ar putea avea ca si consecinta respingerea la buna reputatie ,e o gainarie, la buna reputatie ar trebui sa isi faca griji cei condamnati pt infractiuni gen , talharie , omor , trafic de persoane , droguri , etc , in nici un caz persoane care au comis gainarii dintrastea


Pe ce anume te bazezi cand afirmi asta? Zi un text de lege, hotarare, regulament, etc.
HOTARAREA 381/06.06.2011 a CSM prin care s/a modificat Regulamentul de admitere la magistratura, art. 22 ind.6 si urm.
blue ray a scris:

prodan_cristian a scris:

se ia in considerare doar faptele savarsite in urma cu 3 ani dinaintea concursului , deci , dupa ce e reablitat de drept poate sa devina un veritabil magistrat , iar acea infractiune in nici un caz nu ar putea avea ca si consecinta respingerea la buna reputatie ,e o gainarie, la buna reputatie ar trebui sa isi faca griji cei condamnati pt infractiuni gen , talharie , omor , trafic de persoane , droguri , etc , in nici un caz persoane care au comis gainarii dintrastea


Pe ce anume te bazezi cand afirmi asta? Zi un text de lege, hotarare, regulament, etc.



HOTARAREA 381/06.06.2011 a CSM prin care s/a modificat Regulamentul de admitere la magistratura, art. 22 ind.6 si urm.


Pe langa aceasta Blue Ray , iti aduc la cunostinta ca au fost unele cazuri in care au fost magistrati cu antecedente , reabilitati , si au fost respinsi la conditia bunei reputatii , au atacat decizia in justitie si au avut castig de cauza............fiind introdusi ca auditori sau magistrati dupa caz , a fost un caz si in 2010 cand a fost respins cineva la proba psihologica , si prin instanta avut castig de cauza.........ideea e ca , din punctul meu de vedere nu poti sa comiti o fapta ,mai ales prin tinerete , SI MAI ALES DE O ANUMITA GRAVITATE ,aceasta fapta in concret , nu este o fapta grava , iar daca urmaresti stirile , a fost o Dna Judecator cu grad de Tribunal,in aceasta stare , si constatata la TV, in stare de ebrietate , dar nu a fost condamnata , pt ca alcoolemia era chiar la limita ceruta de lege ,si acum e tot in functie , etc , lumea mai greseste , si mie personal si daca avea acea Dna Jud , o alcolemie peste limita , venind de la petreceri etc , fara nici un accident produs , nu era drept sa isi piarda functia pt ca sa distrat o seara , cei care gandesc altfel si acuza asemenea cazuri , i mi amintesc de grota de tarani de acum 1000 de ani , care daca era vreunul mai destept ca si restul prin comunitate , il acuzau de vrjitorie si il ardeau pe rug................evident asemenea gen de oameni, inferiori de altfel , nu au cum sa acceada la asemenea functii......
Ai indicat gresit textul legal, al tau se refera la admiterea direct pe post, fara INM, In plus, ai o interpretarie proprie si gresita a textului . Denaturezi un pic informatia. Limita de 3 ani se refera strict la sanctiunile contraventionale si amenzile administrative, nu si la sanctiunile penale. Reabilitarea de drept n-are nicio incidenta in discutie. Si nici respingerea initiala si admiterea ulterioara la proba psihologica. Analiza se face in concret avandu-se in vedere criteriile aratate in art 27 alin 2 ind 2 din Regulamentul privind admiterea si absolvirea INM.
blue ray a scris:

Ai indicat gresit textul legal, al tau se refera la admiterea direct pe post, fara INM, In plus, ai o interpretarie proprie si gresita a textului . Denaturezi un pic informatia. Limita de 3 ani se refera strict la sanctiunile contraventionale si amenzile administrative, nu si la sanctiunile penale. Reabilitarea de drept n-are nicio incidenta in discutie. Si nici respingerea initiala si admiterea ulterioara la proba psihologica. Analiza se face in concret avandu-se in vedere criteriile aratate in art 27 alin 2 ind 2 din Regulamentul privind admiterea si absolvirea INM.



1 .[ link extern ] )


2 . nu are absolut nici o relevanta faptul ca sustine ex de admitere la inm , sau magistratura , conditiile la buna reputatie sunt aceleasi

3. La articolul 226, dupa alineatul (2) se introduc doua noi alineate, alineatele (3) si (4), cu urmatorul cuprins:
"(3) Pentru stabilirea conditiei bunei reputatii sunt analizate faptele pentru care candidatilor admisi li s-au aplicat sanctiuni contraventionale, amenzi administrative, inclusiv cele aplicate conform art. 91 raportat la art. 181 din Codul penal, sanctiuni disciplinare in alte profesii in ultimii 3 ani anteriori datei desfasurarii testului-grila, precum si faptele pentru care candidatilor li s-au aplicat sanctiuni de drept penal.
(4) La verificarea conditiei bunei reputatii sunt avute in vedere urmatoarele criterii: tipul si imprejurarile de savarsire a faptei, forma de vinovatie, tipul de sanctiune aplicata, conduita adoptata in timpul cercetarii disciplinare sau a procesului judiciar, impactul asupra opiniei publice generat de fapta persoanei in cauza, precum si perioada de timp care a trecut de la aplicarea sanctiunii disciplinare, contraventionale, administrative sau de la ramanerea definitiva a condamnarii."

4. Inainte de adoptarea acestei hotarari modificatoare , cand erau respinsi la conditia bunei reputatii ,pe motiv ca au savarsit o infractiune de nustiu cati ani , unii chiar au savarsit aceeasi fapta ca si cea din cazul de fata , si au avut castig de cauza , si sunt magistrati momentan , deci , si apropo , nu asa ar fi normal , pt o boacana nu poti sa tragi consecinte toata viata .......?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
prodan_cristian, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua, daca am primit o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei ... Georgead Georgead buna ziua, daca am primit o pedeapsa cu amanarea aplicarii pedepsei pt infractiune prevazuta de art. 335 al.2 cod penal, as mai putea fi admis in ... (vezi toată discuția)
Buna reputatie inm Andreea Diana Nechita Andreea Diana Nechita Daca ai avut dosar intocmit pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice si ti s-a dat o scoatere de sub up mai poti face dovada bunei reputatii pentru ... (vezi toată discuția)
Pot sa ma inscriu la admitere la inm daca acum 7 ani am primit o amenda administrativa? jamesbond12 jamesbond12 poti sa te inscrii la admitere, la INM, daca ai o amenda administrativa.acum 7 ani, cand aveam 18 ani, am fost prins cu nr. expirate la masina(expirasera de o ... (vezi toată discuția)