Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas.

Daca detine o persoana pensie de urmas dupa tatal decedat, se poate angaja fara sa piarda pensia?
1. Din text inteleg ca este vorba de un copil al celui decedat.

2. In acest caz poate cumula pensia de urmas cu orice alt venit, indiferent de suma, daca urmeaza o forma de invatamant si are pana in 26 de ani.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 84
Copiii au drep
tul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).