Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate

Buna dimineata!Va rog sa-mi spuneti daca se mai acorda un salariu mediu pe unitate!V-am trimis ce am gasit referitor la acest drept.Va multumesc!
După naştere ai dreptul la un salariu mediu pe unitate, plătit de angajator, pentru naşterea fiecărui copil. Daca nu eşti salariată, de acest drept poate beneficia soţul tău.
În cazul în care există deja un Contract colectiv de muncă la nivel de unitate sau, după caz, acorduri privind relaţiile de serviciu, asigură-te că această prevedere este inclusă în respectivul contract. Daca nu există un Contract Colectiv de muncă la nivel de unitate, fă o cerere scrisă către angajator în baza Contractului Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional pe anii 2011-2014, art. 51, anexând certificatul de naştere al copilului şi vei beneficia de salariul mediu pe unitate.

Baza legală: Art. 51 Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional pe anii 2011-2014

Daca nu există un Contract Colectiv de muncă la nivel de unitate, fă o cerere scrisă către angajator în baza Contractului Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional pe anii 2011-2014, art. 51,

CCMN si-a pierdut valabilitatea la sfarsitul anului 2010.
Va puteti raporta la reglementarile interne sau CCM ramura la care este arondata unitatea.
CCMN la care ati facut referire in mesajul dvs nu este valabil , intrucat nu a intrat in vigoare ... asa cum vi s-a mai spus, de acordarea unui ajutor de nastere veti putea beneficia numai daca aceasta este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului dvs sau in regulamentul intern al acestuia ori este inclus in c.i.m.