Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrarea numelui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrarea numelui

buna.daca in introducerea actiunii de divort am cerut schimbarea numelui si acum vrau sa ramin pe acelas nume de casatorie pt ca sa nu fie probleme pt copil la gradinita si scoala eci practic vreau sa fiu pe acelas nume cu copilul pot sa imi mai schimb acum cererea verbal la urmatorul termen de judecata?
Puteti face o precizare a actiunii in sensul ca doriti pastrarea numelui dobandit prin casatorie.
nu verbal,ar fi bine sa cereti in scris
vorba dispare scrisul ramane
modificarea cererii initiale cu privire la nume trebuie sa o formulati in scris si, pentru ca instanta sa o admita, aveti nevoie si de acceptul sotului.
Puteti face o precizare de actiune, dar trebuie sa aveti motive temeinice pentru a cere pastrarea numelui, mai ales daca sotul nu este de acord cu acest lucru.
Este nevoie de acceptul sotului,in caz contrar trebuie sa prezentati instantei de judecata argumente solide care sa conduca spre o solutie favorabila dvs.