Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

bunà ziua .sintem 2 surori.tatàl nostru este unicul proprietar al casei noastre. vroiam sà stiu dacà tatàl meu poate sù-i facà act de proprietate, surori mele in lipsa mea. dat fiind faptul cà eu lucrez in stràinàtate . và multumesc anticipat.
In timpul vietii sale tatal d-voastra poate face ce doreste cu bunurile sale, inclusiv sa-i vanda sorei. Nu aveti nici un drept la bunurile sale in timpul vietii lui, astfel incat nu are nevoie de acordul d-voastra pentru a putea face acte de dispozitie (ati spus ca e unic proprietar).
@gaspacio, unde scrie ca este interzisa vanzarea imobilelor de catre parinti, copiilor?

@adriano23, va rog nu mai deschideti topicuri cu acelasi subiect in forumuri diferite. Contravine Regulamentului de postare.
Va multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
chiar si partea care imi revine mie poate sa o dea surori mele fàrà acordul meu dat fiind faptul cà si eu am aceleasi drepturi ca si surora mea?
Tatal Dvs. este unic proprietar? Sau exista o succesiune facuta?
ContSters20980, utilizator
adriano23 a scris:

chiar si partea care imi revine mie poate sa o dea surori mele fàrà acordul meu dat fiind faptul cà si eu am aceleasi drepturi ca si surora mea?

Dumneavoastra nu va revine nimic pana cand tatal nu decedeaza. Pana atunci tatal poate face ce doreste cu bunurile sale, fara nici o restrictie.

Dupa decesul tatalui veti putea sa contestati in instanta contractul drept donatie simulata.

Cornel Vasile, Consilier juridic