Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua.Lucrez la o firma si vreau sa imi dau demisia pentru ca am gasit in alta parte .Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Cum trebuie sa formulez cererea si cu ce articol ,ca in cazul in care nu imi convine in partea cealalta sa pot beneficia de somaj.Va multumesc.
In cazul in care solicitati incetarea raporturilor de munca din initiativa dumneavoastra nu puteti beneficia de somaj.
Somajul se acorda celor care vor sa munceasca.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
2. Incetarea CIM la cererea dvs. sau prin demisie va este imputabila.
iulia39 a scris:

Buna ziua.Lucrez la o firma si vreau sa imi dau demisia pentru ca am gasit in alta parte .Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Cum trebuie sa formulez cererea si cu ce articol ,ca in cazul in care nu imi convine in partea cealalta sa pot beneficia de somaj.Va multumesc.

Domnule Director,

Subsemnata Nume Prenume , angajata in functia de………… in cadrul societatii XYZ s.r.l, prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului meu de munca, nr………….din data zz/ll/aa, in baza art. 81 alin.1 din Codul muncii - Legea 53/2003, prin demisie cu respectarea preavizului de … zile , incepand cu data de ..... .

Va multumesc!

Data: