avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua.Lucrez la o firma si vreau sa imi dau demisia pentru ca am gasit in alta parte .Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Cum trebuie sa formulez cererea si cu ce articol ,ca in cazul in care nu imi convine in partea cealalta sa pot beneficia de somaj.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 5 Septembrie 2011
In cazul in care solicitati incetarea raporturilor de munca din initiativa dumneavoastra nu puteti beneficia de somaj.
Somajul se acorda celor care vor sa munceasca.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
2. Incetarea CIM la cererea dvs. sau prin demisie va este imputabila.
iulia39 a scris:

Buna ziua.Lucrez la o firma si vreau sa imi dau demisia pentru ca am gasit in alta parte .Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Cum trebuie sa formulez cererea si cu ce articol ,ca in cazul in care nu imi convine in partea cealalta sa pot beneficia de somaj.Va multumesc.


Domnule Director,

Subsemnata Nume Prenume , angajata in functia de………… in cadrul societatii XYZ s.r.l, prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului meu de munca, nr………….din data zz/ll/aa, in baza art. 81 alin.1 din Codul muncii - Legea 53/2003, prin demisie cu respectarea preavizului de … zile , incepand cu data de ..... .

Va multumesc!


Data:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de demisie Kukucsi Kukucsi Buna ziua,vag rog sa-ma ajutati cu un model de Cerere demisie .Dupa un ani de concediu fara plata vreau sa demisionez.Va rog sa- ma ajutati cu un model de ... (vezi toată discuția)
Model demisie Adel1985 Adel1985 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un model de,demisie si daca pot trece in demisie si motivul.multumesc (vezi toată discuția)
Demisie Ghindoc Ghindoc Mă puteți ajuta cum sa specific Intr o demisie faptul că șefa mea îmi baga bani lipsa pe gât și mă face hot (vezi toată discuția)