Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Probleme legate de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Probleme legate de pensionare

Buna ziua!
Sunt salariata la o societate comerciala din Ploiesti din 01.08.1978, avand o vechime de 33 de ani ca sudor electric. In prezent am varsta de 50 de ani si 10 luni.
In urma ordinului nr 50/1990 din 01.08.1978 pana la data de 31.03.2001, prin hotarare judecatoreasca am obtinut grupa I 100% la data de 08.06.2010. Pe baza acestei hotarari mi s-au efectuat modificarile in acrtea de munca si la implinirea varstei de 50 de ani societatea mi-a intocmit dosarul de pensionare, plecand la Casa de Pensii Prahova la data de 15.12.2010 avand nr de dosar 91491. Pe data de 14.10.2010 impotriva acestei sentinte societatea a declarat recurs, iar Curtea de Apel Ploiesti a trimis cauza spre rejudecare (sub acelasi nr de dosar care lau avut si prima data 598/105/2010). In luna aprilie 2011 am primit instiintare de la Casa de Pensii Prahova ca dosarul de pensionare mi s-a casat cu toate ca eu am depus un certificat de greva pe data de 17.02.2011 avand ca obiect litigiu de munca - completare carte de munca. In urma rejudecarii am obtinut tot grupa I 100%. Societatea nu mai vrea sa-mi scada grupa I din varsta, spunandu-mi ca grupa I s-a transformat in grupa a II-a beneficiind de grupa I doar la punctul de pensie. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie la ce varsta ma pot pensiona si daca mai este valabil dosarul de pensioanare vechi?
Va multumesc anticipat!
Valentin Mester a scris:

Grupa I-a de munca a fost pana la intrarea in vigoare a Legii 19/2000,01.04.2001.Daca intreprinderea unde lucrati nu a obtinut avizul pt.indeplinirea procedurilor si criteriilor de incadrare in conditii speciale si nu ati indeplinit conditiile de varsta pt. a iesi la pensie pana la 01.01.2011,nu mai beneficiati de reducerea varstei de pensionare pt.conditii speciale,ci pt.conditii deosebite.Pt.33 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de reducere a varstei de pensionare de 7 ani si 6 luni.Daca sunteti nascuta in noiembrie 1960 puteti sa depuneti dosarul de pensionare la implinirea varstei de 54 ani si 5 luni.

Am revazut Legea 19/2000,dv. va incadrati sa iesiti la pensie la varsta de 50 de ani,cu un stagiu de 30 de ani.Nu ati reusit sa iesiti la pensie pe aceasta lege din cauza recursului casei de pensii,si intrarea in vigoare a noii legi,Legea 263/2010.
Interprinderea de la infiintare a beneficiat de gradul 0. Specific ca pana la data de 01.01.2011 aveam varsta necesara de pensionare, fapt pentru care societatea a trimis dosarul de pensionare la Casa de pensii Prahova, cu modificarile aferente in urma sentintei din 08.06.2010. (care a fost executorie de drept). Dupa rejudecare sentinta a devenit definitiva si irevocabila. (20.06.2011)
Recursul a fost facut tot de intreprindere, nu de Casa de Pensii
cristimarian90, utilizator
Confundati fostele grupe de munca cu gradul de incadrare a intreprinderilor din sistemul comunist.In Legea 263/2010 gasiti lista cu unitatile care au obtinut avizul pt. conditii speciale de munca si poz. din lista a locului de munca.
Este incadrata in conditii speciale. Dosarul la casa de pensii mi s-a casat fara nici un motiv plauzibil. Modificarile in cartea de munca erau facute si am depus si certificat de grefa!
Chiar daca depuneati certificatul de grefa anterior datei de intrare in vigoare a Legii 263/2010(01.01.2011)Casa de pensii este obligata sa respecte art.178 din lege:Cererile inregistrate si nesolutionate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi se vor solutiona conf. normelor legale existente la data deschiderii drepturilor de pensii.Toate legile astea de pensii au in cuprins o asemenea fraza,incepand cu Legea 27/1966,Legea 3/1977,Legea 19/2000 si Legea 263/2010.Rezulta ca nu este o inventie postdecembrista,a fost aplicata pt. prima data in Legea 27/1966.Inainte de aceasta lege existau niste Decrete ale Consiliului de Stat in care aceste spete se solutionau cu data depunerii(inregistrarii)dosarului de pensie.Erau alte vremuri,exista dictatura oamenilor muncii de la orase si sate si nu dictatura burgheziei rosii incepand cu 1966 sau a bugetarilor din prezent.