Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere concediu medical

Buna ziua

Sunt in CM acordat de medicul specialist pentru 30 zile. Ma pot intoarce mai devreme la serviciu? colega de la HR mi-a spus ca odata ce a inregistrat CM nu mai pot reveni, sau daca revin, nu ma poate ponta prezent ci in CM. E corect? daca revii mai devreme nu se intrerupe CM?

Stiu ca CM este pentru refacere, dar mi s-au adunat ffff multe lucrari la servici si seful incepe sa dea semne de "neliniste". Nu e tocmai corect, dar asa se intampla.
Multumesc
Florescu Madalina a scris:

Buna ziua

Sunt in CM acordat de medicul specialist pentru 30 zile. Ma pot intoarce mai devreme la serviciu? colega de la HR mi-a spus ca odata ce a inregistrat CM nu mai pot reveni, sau daca revin, nu ma poate ponta prezent ci in CM. E corect? daca revii mai devreme nu se intrerupe CM?

Stiu ca CM este pentru refacere, dar mi s-au adunat ffff multe lucrari la servici si seful incepe sa dea semne de "neliniste". Nu e tocmai corect, dar asa se intampla.
Multumesc

Pe perioada cm contractul dvs. de munca este suspendat,deci va prezentati la serviciu cand va expira cm,si cand inceteaza suspendarea ,adica la incetarea incapacitatii temporare de munca in care se presupune ca v-ati aflat.
1. Iata ce spun Normele deaplicare a OUG 158/2005:
Art.37
(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordã certificat de concediu medical pentru o anumitã perioadã, iar asiguratul doreşte sã îşi reia activitatea profesionalã înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzãtor, de cãtre medicul prescriptor.
(acest alineat a fost introdus prin art. I pct. 16 din Ordinul C.N.A.S. nr. 470/2010, în vigoare de la 12 mai 2010)

2. Asadar mergeti cu certificatul medical la medicul care l-a emis si faceti modificarile de rigoare.