Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre concediul prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre concediul prenatal

buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine raspunandu-mi ce pot sa fac,sunt angajata din data de 8 martie 2011 pe contract determinat pe perioada de 6 luni,in luna mai am aflat ca sunt insarcinata,acum in septembrie pe data de 8 mi-am prelungit contractul pe inca 6 luni ,avand in septembrie pe 2o 5 luni de sarcina.Nu ma pot incadra sa iau prenatal,dar ce pot face aj putea sa platesc din urma darile ca sa pot sa iau,va rog ajutati-ma
Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.
Concediul de maternitate cuprinde 126 zile calendaristice si se imparte in:
- concediu de sarcina, numit si concediu prenatal (inaintea nasterii)
- concediu de lauzie, numit si concediu postnatal (dupa nastere)