Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcularea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcularea indemnizatiei de somaj

As dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia de somaj
Si dac se ia in calcul bonusul care l-am primit in ultima luna

va multumesc
pe langa suma fixa de 75% din indicatorul statistic de referinta (care, momentan este 500 lei, se mai adauga, in functie de vechime, procente din media veniturilor BRUTE din ultimele 12 luni, astfel"
- 3% pentru o vechime de 1-5 ani;
- 5% pentru o vechime de 5-10 ani;
- 7% pentru o vechime de 10-20 de ani;
- 10% pentru o vechime mai mare de 20 de ani
Incepand cu data de 01. ianuarie 2011 indemnizatia de somaj reprezinta 75% din valoarea indicatorului social de referinta. La suma rezultata se va adauga, ca si in legea veche, un procent cuprins intre 3 si 10% din media salariului brut pe ultimele 12 luni, in functie de stagiul de cotizare.

Indicele social de referinta este de 500 lei.

3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
1.Din Legea 76/2002:
Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei

3. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 19.1
(1) Prin salariu de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, prevazut la art. 39 alin. (2) lit. b) din lege, se intelege baza lunara de calcul al contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj prevazuta la titlul IX 2 «Contributii sociale obligatorii» din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pe ultimele 12 luni in care s-a realizat stagiul de cotizare.

4. Asadar sumele brute luate in calcul sunt cele pentru care s-a retinut si virat contributia pentru somaj.
daca am avut un salariu de 3200 lunar si in ultima luna am primit un bonus in valoare de 50000 ,care ar fi calculul si ce somaj ar trebui sa iau.
va multumesc
si cotizand 26 ani
creanga_florin, utilizator
500 x 75% = 375 lei
3200 x 10% = 320 lei
375 + 320 = 695 lei

Calculul e aproximativ deoarece este posibil ca media celor 12 luni, din adeverinta tip elberata de angajator sa fie alta decat 3200 lei.
Pentru bonus nu s-a retinut si virat contributia pentru somaj asa ca nu se ia in calcul.