avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcularea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcularea indemnizatiei de somaj

As dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia de somaj
Si dac se ia in calcul bonusul care l-am primit in ultima luna

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:39, 11 Septembrie 2011
1. 4490
2. 4567
3. 4491
4. 4548
5. 4566
6.5556
7.4447
8.4429
9.5759
10. .5674
11. 4576
12. 70982

Iar pentru bonus a fost virata contributia pentru somaj
care ar fi calculul real al in demnizatiei de somaj
va multumesc
Cred ca avem aceeasi problema si cred ca depinde de la jud. la jud.nu toate agentiile ia in calcul acel bonus ,probabil singura solutie ar fi sa dam in judecata agentia judeteana de somaj .Acel bonus toti il considera salarii compensatorii dar asta este nivelul de pregatire al salariatiilor din aceste agentii nu au nici-o treaba cu limba romana nu inteleg ca prima de fidelitate este una si salarii compensatorii este alta.
Sa auzim de bine
1. Adunati, impartiti la 12 si inmultiti cu 10%.
2. Daca s-a retinut corect contributia pentru somaj la bonus va poate spune numai Agentia de Somaj unde depuneti dosarul.
Care este temeiul legal pentru a da in judecat Agentia de somaj in cazul in care a fost calculata indemnizatia de somaj cu totul altfel de cum este legal?
va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 11 Septembrie 2011
creanga_florin, utilizator
Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ ... art.1 alin.1 : Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul indemnizatiei de somaj ContSters211945 ContSters211945 As dori sa stiu care este salariul considerat baza de calcul pentru ajutorul de somaj. Nu stiu daca se face o medie a ultimelor salarii pe o perioada data, ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei de somaj si perioada in care voi beneficia de aceasta etves_tiberiu etves_tiberiu Am o intrebare legata de somaj. Daca eu am lucrat un an de zile cu un salariu de 3.000 RON/luna si dupa acest an sunt dat afara la cat sa ma astept la valoarea ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul al indemnizatiei de somaj ana-maria iacob ana-maria iacob Am si eu o intrebare cu privire la calcularea somajului.La inceputul lui martie am bagat dosarul pentru somaj ,si astazi (15.03)am fost de mi-a dat carnetul ... (vezi toată discuția)