Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcularea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcularea indemnizatiei de somaj

As dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia de somaj
Si dac se ia in calcul bonusul care l-am primit in ultima luna

va multumesc
1. 4490
2. 4567
3. 4491
4. 4548
5. 4566
6.5556
7.4447
8.4429
9.5759

Iar pentru bonus a fost virata contributia pentru somaj
care ar fi calculul real al in demnizatiei de somaj
va multumesc
Cred ca avem aceeasi problema si cred ca depinde de la jud. la jud.nu toate agentiile ia in calcul acel bonus ,probabil singura solutie ar fi sa dam in judecata agentia judeteana de somaj .Acel bonus toti il considera salarii compensatorii dar asta este nivelul de pregatire al salariatiilor din aceste agentii nu au nici-o treaba cu limba romana nu inteleg ca prima de fidelitate este una si salarii compensatorii este alta.
Sa auzim de bine
1. Adunati, impartiti la 12 si inmultiti cu 10%.
2. Daca s-a retinut corect contributia pentru somaj la bonus va poate spune numai Agentia de Somaj unde depuneti dosarul.
Care este temeiul legal pentru a da in judecat Agentia de somaj in cazul in care a fost calculata indemnizatia de somaj cu totul altfel de cum este legal?
va multumesc
creanga_florin, utilizator
Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ ... art.1 alin.1 : Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată.