avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurare

daca nu sint casatorit legal si viitoarea sotie naste poate beneficia de asigurarea mea medicala?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:12, 12 Septembrie 2011
Nu. Poate dupa aprobarea noilor modificari privitoare la recunoasterea concubinajului si legiferarea logodnei.
1. Conform Legii 95/2006:
Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
...
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

2. - Asadar viitoarea sotie este asigurat de drept numai ca trebuie sa mearga la CJAS sa primeasca adeverinta de asigurat.
- Sa mearga cu CI, adeverinta de la Fisc ca nu are sau are venituri si adeverinta de la medicul de familie ca este gravida.
ni_ck a scris:

daca nu sint casatorit legal si viitoarea sotie naste poate beneficia de asigurarea mea medicala?




Nu va putea capata statut de coasigurat,pt. ca nu sunteti casatoriti legal.
Dar,avand in vedere ca este gravida,are statut de asigurat fara plata asigurarii. Acelasi statut il va pastra si dupa nastere,pe timpul cat va fi lauza.
Pentru a beneficia de acest drept,are nevoie de o adeverinta elberata de catre Casa de Sanatate.
In acest scop,va trebui sa se prezinte la Casa,avand urmatoarele acte:
act de identitate, adeverinţă medicală, certificat de naştere al copilului -( pentru llăuzie), precum şi declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri sau documente justificative că realizează venituri lunare sub salariul de bază minim brut pe ţară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala mariaelena1999 mariaelena1999 Buna ziua, Am 29 de ani si sunt insarcinata.Nu muncesc de vreo 3 ani deci in concluzie nu am asigurare medicala. As vrea sa va intreb daca sunt ... (vezi toată discuția)
Asigurare pentru gravide lenaka7 lenaka7 Buna seara, sunt insarcinata in 15 saptamani, momentan sunt coasigurata pe asigurarea sotului deoarece nu lucrez de vre-o 2 ani. As vrea sa aflu mai multe ... (vezi toată discuția)
Plata cas gravida carmen-ioana carmen-ioana buna dimineata,as avea si eu o nelamurire...sunt insarcinata in 9 sapt,am fost la medicul de familie pt o trimitere la analizele de sange si mi sa pus ca nu ... (vezi toată discuția)