avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 126 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... gradinita
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

gradinita

Buna ziua!
Am o nelamurire cu privire la impartirea grupelor la gradinita. Daca copilul a implinit 5 ani in 20 august 2011, ince grupa este inscris la gradinita si daca poate fi obligat sa fie inscris direct la grupa pregatitoare (nu a mai fost la gradinita) si sa-nceapa primul an de scoala in 2012.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 14:09, 12 Septembrie 2011
Grupele de gradinite sunt compuse din grupa mica de la 3 ani la 4 ani; grupa mijlocie de la 4 ani la 5 ani si grupa mare - pregatitoare de la 5 ani la 7 ani.

Copiii de 5 ani vor fi inscrisi la gradinita în grupa mare in anul şcolar 2011-2012, iar in anul scolar 2012-2013 vor fi inscrisi în clasa pregatitoare.

:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

inscrierea copilului in clasa 0 mir21 mir21 Va intreb,in legatura cu acea aberatie a ministerului educatiei de a inscrie copilul in clasda 0 incepand cu anul scolar 2011-2012, desigur nu stie nimeni ... (vezi toată discuția)
Clasa zero vhojda vhojda In anul scolar 2013/2014, un prescolar care nu a fost in clasa O, (din diferite motive), si are varsta de 7 ani, poate urma cursurile scolare in clasa I ? ... (vezi toată discuția)
Repetent la gradinita?!? laura4u78 laura4u78 Mi-am inscris baietelul la gradinita de stat anul trecut in septembrie. Avea 2 ani si 8 luni si a fost acceptat. Acum mi se spune ca trebuie sa repete grupa ... (vezi toată discuția)