avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Mi-am anuntat sotul ca nu intentionez sa divortez la notar pe cale consensuala in consecinta l-am indrumat spre un avocat.Intrebarea este urmatoarea:ce se intampla daca nu ma prezint la proces si in cat timp tribunalul te divorteaza prin neprezentare?As aprecia daca cineva mi-ar putea explica procedura in detaliu.Multumesc anticipat pentru indrumare/colaborare.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 22:44, 12 Septembrie 2011
Daca va urmeaza sfatul si isi angajeaza avocat in 2 termene finalizeaza procesul in lipsa dvs.
daca sunteti parata ,se judeca si in lipsa
Daca sunteti reclamanta procesul se suspenda pentru ca se considera ca nu mai doriti divortul.

Daca sunteti parat, puteti trimite doar intampinarea fara a fi nevoie de prezenta obligatorie a dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezenta proces divort ro_red_rosu ro_red_rosu Eu si sotul meu divortam prin comun acord, suntem casatoriti de 10 ani, nu avem copii, avem prima infatisare pe 29 septembrie. Sotul este reclamant iar eu ... (vezi toată discuția)
Vreau sa stiu daca.. baluthebig baluthebig pe 27 luna aceasta am prima infatisare la divort!!! nu sunt insa pregatit,nu am gasit insa un avocat!!! daca nu ma prezint,care ar fi consecintele?? (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat dolores dolores Sotul meu a intentat proces pentru desfacerea casatoriei iar eu nu intentionez sa ma prezint la tribunal.Ce trebuie sa fac acum ? Sunt de acord cu divortul dar ... (vezi toată discuția)