avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rog urgent cat este taxa de divort la Primaria ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rog urgent cat este taxa de divort la Primaria sectorului 6

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care este taxa care trebuie achitata la Primaria sectorului 6
pentru desfacerea casatoriei. Care este varianta cea mai ieftina pentru divort. Va multumesc anticipat.

Maria
Nu am gasit cat este taxa, in schimb am gasit adresa si numarul de telefon:

SERVICIUL DE STARE CIVILÃ
Str. Drumul Sării nr. 85, Sector 6

TELEFON: 021 / 410.57.08

Sunati si intrebati.

Taxa este 39 lei.
Va mai trebuie si 2 timbre judiciare de 0,30 bani.Nu se gasesc timbre decat foarte greu...

Cea mai ieftina varianta este ca avocatul sa va redacteze o cerere de divort prin acord daca sotii sunt de acord si nu exista copii minori.

Daca celalat sot nu este de acord ar fi de asemenea recomandabil sa va redacteze actiunea un avocat pentru a nu avea probleme la proces.
Dupa aceea puteti merge si fara avocat la proces intrucat instantele in divorturi mai ajuta cat de cat partile.

Este vorba despre taxa de timbru, cea de 39 lei, deci e vorba despre costurile divortului prin instanta. Este mult mai ieftin intr-adevar.

La Primarie taxa nu cred sa fie sub 200 de lei, singurul avantaj fiind termenul de 45 de zile in care se solutioneaza cererea de desfacere a casatoriei .

Un model de actiune precum si mai multe sfaturi gasiti aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
Toate primariile de sector ale municipiului Bucuresti nu percep decat taxa de timbru de 5 lei (se plateste taxa, nu trebuie neaparat timbre fiscale) si nimic in plus!
Iata informatii suplimentare despre procedura de la primaria sectorului 6:
[ link extern ]
cea mai ieftina e ca sotii sa caute pe net modele de cereri de divort si sa le adapteze la situatia lor. Asa am facut eu :)) Fix 39 + 19 lei m-a costat

Alte discuții în legătură

Costul unui divort la judecatorie? mariana1234 mariana1234 Buna ziua! As dori sa aflu si eu cat costa un divort la judecatorie in conditiile in care amandoi au ajuns la comun acord sa divorteze si nu au bunuri de ... (vezi toată discuția)
Se poate deja divorta la notar sau ofiterul starii civile? doru anghel doru anghel Buna ziua tuturor. intrebarea este cea din titlu. citeam mai anul trecut ca din 2011 se poate divorta la Ofiterul starii civile sau la notar daca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Taxa divort sally_daisy sally_daisy Buna ziua, 1. As dori sa stiu ce taxe trebuie platite pentru a deschide o actiune de divort si unde anume (eventual in ce cont). 2. Sotul meu nu este de ... (vezi toată discuția)