Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama in concediul de ingrijire copil si copil dus pana ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama in concediul de ingrijire copil si copil dus pana in 2 ani la cresa

Buna ziua!
Daca sunt in concediul de ingrijire copil pana la 2 ani(perioada in care primesc indemnizatie ingrijire copil),pot sa-mi duc copilul la cresa cu cateva luni inate sa implineasca 2 ani?Am inteles ca ar exista o lege care nu-ti permite sa faci acest lucru,deoarece se presupune ca beneficiezi de acest concediu pt a avea grija de copil.nu sa-l duci la cresa.Si ca daca s-ar afla ca acest copil este dus la cresa,ar veni asistenta sociala si ar ancheta mama,care ar primi si amenda.Dar mi se pare normal sa-l duci mai devreme la cresa ,ca sa se obisnuiasca din timp cu acea atmosfera,cu copiii si fara mama care va incepe in curand serviciul.
1. S-a mai discutat aceasta problema pe acest forum.
2. Nu este nici o lege care sa interzica unei mame aflate in CCC sa duca copilul la cresa in timpul acestui concediu.
3. S-ar putea sa fie o "indicatie pretioasa" venita de undeva din cauza numarului mic de locuri in crese.
4. Cine v-a spus ca nu puteti sa dati copilul la cresa in perioada CCC sa va spuna si baza legala a acestei afirmatii.
5. Mergeti la cresa si vedeti daca va inscrie copilul. Daca nu il inscrie sa va spuna temeiul legal.