Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fise post zidar samotor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fise post zidar samotor

ma poate ajuta si pe mine cu fise de post pentru:
- zidar samotor
- muncitor necalificat in constructii (zidarie samota)

va multumesc anticipat
danciucosmin@yahoo.com
FISA DE POST : Zidar
Organizatia: SC ……………. SRL
Denumirea postului: Zidar
Codul COR:
Titularul postului:
Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Meseria de zidar consta în principal în construirea si reparatia cladirilor facute din caramizi si alte materiale similare.

ATRIBUŢIILE POSTULUI
o sa pregateasca mortarul si betonul si alte materiale de constructie,
o taie caramida si piesele prefabricate si sa le introduca în forme,
o sa masoare si sa ridice ziduri si pereti despartitori, deschideri de arc,
o sa faca lucrari cu caramizi la zidarie si bolti, inclusiv la zidurile de piatra
o sa puna caramizile la locul lor
o sa faca reparatii din gips
o sa construiasca,
o sa samoteze si sa repare camine, sobe, cosuri si alte echipamente de încalzit
o sa cladeasca cosuri
o sa puna izolatii împotriva umiditatii si temperaturilor înalte
o sa repare pardoseli din ciment, pavaje, tigle si mozaicuri
o sa întretina si sa repare monumentele istorice.

DESFASURAREA ACTIVITATII
o Pe santiere de constructie sau acolo unde se construiesc cladiri de tot felul.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate: galeti, recipiente de amestec, mistrii, ciocan, dalti , mixere, ciocan pneumatic, masini de polizat, benzi transportoare , propriile mâini si picioare.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare:
o curs de calificare în domeniu

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
o îndemânare
o dexteritate,
o abilitate de a va organiza munca,
o viziune spatiala
o conditie fizica buna.

CONDIŢII DE MUNCÃ
o Conditii de vreme schimbatoare,
o praf,
o lucrul la înaltime
o în locuri uneori greu accesibile

DENUMIREA POSTULUI : Muncitor necalificat in constructii
STUDII : Scola generala si un curs de calificare in domeniu
CALITATI PERSONALE : Obiectivitate, tact

RESPONSABILITATI (ATRIBUTII, LUCRARI, SARCINI)
Munca unui muncitor necalificat in constructii este de a presta muncii necalificate in domeniul constructilor civile si al constructilor in general
Obilgatiile includ
-sa incarce
-sa descarce sau sa stocheze materiale de constructie si produse,sa le mute in corucioare
- sa pregatesca mortarul si mixturile
- sa le amestece in recipienti
- sa le intinda
- sa le taie
- sa le taseze si sa le gaureasca
- sa dezlipeasca asfaltul ,pavajul, pardoseala si alte suprafete facute din diferite materiale
- sa dezasambleze structurile de rezistenta ale podurilor , furnalelor si sa faca alte lucrari de demolare
- sa sorteze materialul rezultat din demolari
- sa ajute zidarii si sa lucreze pe diferite masini si echipamente
- sa faca vopsitoriii simple si sa dea cu spry de vopsea
- sa ridice si sa dezasambleze cabine de macarale
- sa toarne fundatii ep trotuare ,drumuri,pavaje,acoperisuri etc,
- sa scoata ,sa intinda , sa sigileze tevi, valve,flapusi si sisteme din interiorul tevilor , rezervoarelor de apa si sistemelor de drenare a apei
- sa puna saboti pe calea ferata, sa taie,sa gaureasca si sa imbine sine de cale ferata
- sa asambleze saboti la vagoane ,sa dezasambleze vagoanele trenurilor sa sa trateze terasamentul de cale ferata
Lucreaza in general pe santiere unde sunt conditi de vreme schimbatoere , se lucreaza la ainltime , in mediu cu praf si in contact cu materiale de constructie care pot contine substante chimice ,etc.

Mentenanta echipamentelor (de ex)
Foloseste echipamentul din dotare ,barosul zidarului,spatule,mistrii,amestecatoare,roabe,ciocane pneumatice ,benzi transportoare ,blocuri ,etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic