Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii

Buna ziua! V-as ruga sa imi spuneti daca in aceeasi unitate, bugetara, o persoana poate avea cumul de functii? Bineintzeles fara suprapunerea programului. Codul muncii nu permite sa lucrezi mai mult de 48 ore pe saptamana. Daca persoana are CIM inregistrat la ITM, poate unitatea sa-i faca un alt CIM pe o alta functie? Pe norma intreaga sau numai pe jumatate de norma.
Multzumesc anticipat
Pai trebuie doua contracte pentru ca nu poti trece intr-un contract doua functii.
Sunt posibile doua variante:
- fie doua c.i.m.... aici va apare de doua ori pe stat
- fie un act aditional la c.i.m. - cumul de functii : o noua functie plus un spor la salariu pentru cumul - aici va apare o singura data pe stat
freeelis a scris:

Sunt posibile doua variante:
- fie doua c.i.m.... aici va apare de doua ori pe stat
- fie un act aditional la c.i.m. - cumul de functii : o noua functie plus un spor la salariu pentru cumul - aici va apare o singura data pe stat

multumesc. In acest al doilea caz, cat ar fi sporul pe care trebuie sa-l acord ?
In cel de-al doilea caz nu exista o reglementare expresa cu privire la cuantumul acelui spor .. in fostul CCMN se prevedea acordarea unui spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite ....