Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... continuare contract de munca pe perioda determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

continuare contract de munca pe perioda determinata

Am un contract pe perioada determinata cu 6 ore/zi care va expira in curand. Cum se procedeaza sa prelungesc acest contract si sa-l transform in contract cu 8 ore/zi si/sau perioada nedeterminata?
Intocmiti un act aditional la contractul initial,prin care modificati clauzele referitoare la perioada contractului,respectiv timpul de lucru,in sensul ca perioada cim se modfica din determinata in nedeterminata,iar timpul de lucru de la 6ore/zi la 8 ore/zi.Veti mentiona in act si data de la care modificarile respective isi produc efectul.
Se considera o noua angajare? Mentionez ca este vorba de un post de bugetar.
Nu,nu se considera o noua angajare,este act aditional prin care se modifica clauze din contractul initial existent deja.
directadrian a scris:

Se considera o noua angajare? Mentionez ca este vorba de un post de bugetar.

Prelungirea duratei unui c.i.m. nu poate fi considerata o noua angajare ... o noua angajare ar fi insemnat , incetare vechiului c.i.m. , urmata de incheierea unui nu c.i.m. ...