Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concedii indemnizatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concedii indemnizatii

una ziua
M-ar interesa si pe mine urmatoarea problema:
O persoana trebuie sa nasca in martie 2012.Isi poate lua concediu 84 zile inainte de nastere si 42 dupa nastere?Cum se numeste acest tip de concediu?De maternitate sau sarcina si lauzie sau e acelasi lucru?
O alta problema....Presupunand ca in ultimele 6 luni salariul brut a fost de 2847 ron salariata neavand nici un fel de concediu medical si nici de odihna.A lucrat toate zilele lucratoare din aceasta perioada.
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia la acest salariu brut?Aceasta indemnizatie va fi obtinuta pe perioada de 126 zile?Apoi se trece la concediu crestere copil.....
Este corect calculul?
2847*6=17082ron
Presupunem zile lucratoare in 6 luni :130
Indemnizatia zilnica: 17082/130 zile=1314
Indemnizatie = 1314 *85% * 20zile calendaristice (sa spunem pt prima luna)-10.2%cas=2005.95 ron

Multumesc!

Concediu de maternitate se numeste si este compus din : concediu de sarcina, numit si concediu prenatal (inaintea nasterii) si concediu de lauzie, numit si concediu postnatal (dupa nastere) .

Concediul de maternitate cuprinde 126 zile de concediu de maternitate si pe care fiecare femeie le distribuie dupa preferinte, singura restrictie fiind ca minim 42 din cele 126 sa constituie concediu postnatal (dupa nastere). Prin urmare , se poate lua 84 de zile de concediu prenatal si 42 de zile concediu postnatal.

Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

vedeti si acest link
[ link extern ] /