Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ncheta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ncheta

stie cineva in ce consta ancheta sociala in legatura cu alocatia complementara?
este alocatie de sustinere a familiei.
se vor solicita:
- date personale si de contact, resedinta, starea civila, situatia scolara si profesionala ale solicitantului, daca beneficiaza de unele drepturi de asistenta sociala. aceleasi informatii si despre partenerul/partenera persoanei indreptatite;
- date despre copii (act de identitate, varsta, daca sunt la scoala sau nu, daca beneficiaza de unele drepturi de asistenta sociala);
- starea locativa a familiei;
- bunuri imobile, mobile, terenuri (suprafata), categorii de animale/pasari (numarul lor);
- categorii de venituri realizate de familie (se cer si acte doveditoare);
- starea de sanatate a familiei;
- nevoi speciale ale familiei.
multumesc,dar ceea de acasa,caci am inteles ca vine asistentul social sa constate...nu stiu ce.ce ai prin curte si prin casa?vorbeste cu vecini?ce anume trebuie sa stie?de unde ai televizorul si din astea?mobila,frigiderul?
caci in acea cerere tip se face referire la tot ce ati scris mai sus,dar nu si la ce ai prin casa(obiecte de uz casnic)
mai am o intrebare:am masina unui prieten care e plecat din tara in curte din motive de siguranta.e adevarat ca uneori am iesit cu ea,dar trebuie sa-i dau explicatii asistentului social ca am avut o urgenta si am folosit-o?
obiectele de uz casnic de stricta necesitate nu conteaza. puteti avea un televizor, masina de spalat, frigider, lucruri de bun simt. nu ii intereseaza de unde le aveti, sau nu ar trebui.
pentru masina, daca nu este a dumneavoastra nu aveti de ce sa va faceti griji. va trebui sa depuneti la dosar adeverinta de la taxe si impozite in care sunt trecute bunuri mobile si imobile sau terenurile (daca este cazul) care sunt pe numele familiei dumneavoastra si pentru care platiti impozit.
ok asa ma gandeam si eu.si atunci de ce pune intrebari prin vecini si nu mie.caci eu stiu mai bine ce si cum,nu?exces de...zel?
in primul rand va intreaba pe dumneavoastra
nu este exces de zel. la orice ancheta sociala se pun intrebari si unui vecin sau doi. este obligatoriu.