Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucuri de iarna sau all season?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucuri de iarna sau all season?

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca sunt permise,pe timpul iernii,si cauciucurile all season sau numai cauciucuri de iarna.Va multumesc.
Numai de iarna si numai pe drumurile publice in conditii de zapada, gheata sau polei si cu simbol MS.
In fiecare an inainte de inceperea sezonului de iarna vor apare si ultimele precizari ale politiei rutiere. De exemplu anul trecut erau valabile sa vedem ce vor preciza anul acesta.
Adrian Tudor, Consultant asigurari
Va multumesc.Sa inteleg ca ar trebui sa mai astept cca 1 luna inainte sa le cumpar ?
Catre toti proprietarii de autoturisme:
am primit raspuns de la politia rutiera in care se spune ca sunt acceptate cauciucurile all season care au inscriptionata sigla M+S,M&S,M-S.Cele care nu au aceasta sigla nu sunt asimilate celor de iarna.