Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Imi puteti recomanda o asociatie profesionala a ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Imi puteti recomanda o asociatie profesionala a consilierilor juridici din Bucuresti?

Deoarece, de curand am observat ca in statutul consilierului juridic este o prevedere care spune ca exercitarea fara drept a profesiei de consilier juridic constituie infractiune. Cum legea prevede si obligativitatea inscrierii intr-o asociatie profesionala, as vrea sa ma inscriu ca si definitiv intr-o astfel de asociatie.
Imi puteti recomanda una ieftina ( cotizatii mici) si serioasa in Bucuresti?
Multumesc,
Va trebui sa te inscrii in CCJ (Consiliul Consilierilor Juridici).
Daca ai vechime mai mare de 5 ani ca si consultant juridic te poti inscrie ca si cj definitiv si vei plati 300 RON /an.
Pentru mai multe informatii poti accesa site-ul lor.
Da, merci frumos. Pe ei ii stiu, au o taxa exagerata. vroiam tocmai o alternativa la ei... ca sa evit acea taxa nejustificat de mare.
Cu placere ! Nu exista o alta alternativa ! Dar daca angajatorul nu-ti cere sa fii inscrisa in Toabloul Consilierilor Juridici, si activitatea pe care o prestezi tu, nu implica necesitatea de a fi inscrisa in TCJ, nu vad de ce-ti faci probleme :)
Daca mi-ar cere sa fiu "inscrisa" ar fi o problema. Ar trebui sa-mi fac o operatie de schimbare de sex si nu pot. Imi pac prea mult femeile. :))

Eu stiu ca exista destule alternative, dar nu le gasesesc pe net, de aceea am scris aici. Sigur sunt si alte asociatii ale consilierilor in Bucuresti.
Scuza-ma ca te-am "jignit" neintentionat ! Nu am vrut decat sa te ajut cu o informatie !
Si daca stii ca exista destule alternative...ok ! anunta-ne si pe noi cei care stim ca este singura alternativa CCJ-ul .
Si .... ca tot le stii tu mai bine ... uite :
Art. 4 Consilierii juridici sunt inscrisi pe Tabloul Consilierilor Juridici definitivi sau stagiari tinut de catre Colegiile Consilierilor Juridici membre ale U.C.C.J.R. :O