Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Imi puteti recomanda o asociatie profesionala a ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Imi puteti recomanda o asociatie profesionala a consilierilor juridici din Bucuresti?

Deoarece, de curand am observat ca in statutul consilierului juridic este o prevedere care spune ca exercitarea fara drept a profesiei de consilier juridic constituie infractiune. Cum legea prevede si obligativitatea inscrierii intr-o asociatie profesionala, as vrea sa ma inscriu ca si definitiv intr-o astfel de asociatie.
Imi puteti recomanda una ieftina ( cotizatii mici) si serioasa in Bucuresti?
Multumesc,
Poti sa fii putin mai explicit?

Din legea 514/2003 (mai jos) nu vad sa rezulte o obligatie imperativa in acest sens.

Art. 5.
Consilierii juridici pot constitui asociatii profesionale in scopul apararii si promovarii intereselor profesionale, in conditiile legii privind asocierea si constituirea persoanelor juridice.

Art. 20.
(1) In conditiile prevazute la art. 5, consilierii juridici se pot asocia in structuri judetene, pe ramuri sau domenii de activitate, potrivit intereselor profesionale, si, dupa caz, la nivel national, cu respectarea legii privind asociatiile si fundatiile.
(2) Formele de asociere si organizare la nivel judetean si la nivel national sunt stabilite prin statutul asociatiei, cerut de lege.
(3) Constituirea asocierilor profesionale are la baza principiile constitutionale ale dreptului de asociere si reglementarile legale privind asocierea si constituirea de persoane juridice.

Multumesc.
Citeste cu atentie statultul profesiei de consilier juridic. O sa vezi ca - exercitarea fara drept a profesiei, ce POATE include si neinscrierea intr-o asociatie a consilierilor juridici, constituie infractiune.
Adevarat ca statutul nu e lege, dar la fel de adevarat e ca profesia se exercita cu respectarea statutului profesiei.
Pot fi probleme in instanta. Daca faci doar activitate de consultanta, nu vad vreun risc.
ContSters214341, utilizator
Da, adevarul e ca inca nu s-au clarificat multe lucruri in acest domeniu. In fapt sunt multi C. Jr. neinscrisi in CCJ - unii dintre ei au avut probleme la instante iar altii nu.
Oricum ar fi si eu sunt de parare ca cel mai bun lucru este exercitarea profesiei in mediu organizat.

O zi buna!
A-pros-pos, La ministerul Justitiei se poate obtine Atestarea titlului oficial de calificare în profesia de consilier juridic In baza unui astfel de act putem lucra ca si "avocat" in orice tara UE. Spun avocat penntru ca diferentierea avocat-consilier se face doar in Romania, din motive de ciolan, evident din partea avocatilor.
ContSters214341, utilizator
ASOCIATIA PROFESIONALA A
CONSILIERILOR JURIDICI
"LEX-CONSULT" DAMBOVITA
1298/A/2004 6/I/A 02.03.2004 9/I/A 24.02.2004 DAMBOVITA Ion Veronica,Domnescu Bianca,Radulescu
Luminita,Moisa Ovidiu,Moisa Florentina,Mihai
Mihaela,Gheorghiu Stefan,Virtopeanu Laura,Gilia Valeriu
Florin,Codita Tatiana,Marinescu Ovidiu,Dumitru Irina
Elena,Stan Dumitru Daniel,Gorgoteanu Alice,Barbu
Ligia,Matusescu Constanta,Abcel Cristina,Calinoiu
Georgeta,Brasoveanu Daniela,Staniste Ion,Iordache
Iulian,Coarfa Ion,Nedelcu Constantin,Nitache
Raluca,Udroiu Claudiu,Petre Roxana,Ciocoiu
Ed d P t Vi il St Ni l I d
Asigurarea organizarii si exercitarii profesiei de consilier juridic in mod unitar in cadrul unei asociatii
profesionale si apararea intereselor profesionale ale membrilor sai, participarea la constituirea unei
organizatii profesionale centrale a consilierilor juridici si adoptarea Statutului profesiei de consilier
juridic
Safta Dorel, Iordanescu Valentin, Lifu Constantin Nita,
Ghirdoveanu Adrian, , Coarfa Ion, Gaiesteanu Viorel, Stan
Nicolae

[ link extern ]
ASOCIAŢIA CONSILIERILOR JURIDICI
FIDELIS LEGIS
BUCURESTI
82/A/2005 148 15.02.2005 încheiere 26.01.2005 CARUTASU IULIANA MICHAELA,BALANESCU
MIHAI,BRATU MIHAELA MADALINA,MOCANU CARMEN
GEORGETA,ZLATE GABRIELA NORICA,BULUMAC
PETRU CRISTIAN,MUNTEANU TUDOR,SERBAN
FLOAREA,MANCIU FLORIN,ANCA FLORIN,ALDEA
SILVIA ANCA,ALEXE ADRIAN,ALEXE EUGENIA
GABRIELA,ANTONOVICI GHEORGHE MIHAI,APOSTOL
CRISTIAN MARIUS,ARAMÃ ELENA,BALABAN
GRÃDJAN SOFICA,BALTARU MARIUS
NICOLAE BÃETAN DIIA ALINA BINDITU ANGELLO
Corpul Consilierilor Juridici din Administraţia Publică îşi propune să contribuie la educaţia juridică, la
promovarea şi apărarea drepturilor şi intereselor profesionale ale consilierilor juridici, în scopul
menţinerii şi perfecţionării unui corp profesional competent pentru administraţia statului, de nivel
european. ;
1. Dl. Cristian Daniel Romano – Decan; 2. Dl Sorin Vicol
– Prodecan; 3. Dl Niculae Teodorescu – membru; 4.
D-na ªerban Floarea – membru; 5. Dl. Sorin Moise –
membru; 6. Dl. Cosmin-Alin Popescu – membru 7.
D-na Stoenescu Ligia Elena – membru 8. Dl Gheorghe
Costel-Alexandru – membru 9. D-na Petre Vasilica –
membru 10. Dl Bulumac Petru-Cristian – membru 11.
D-na Gabriela Osiceanu – membru
Adrian Copil, Consilier juridic