Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reglare sold 401
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reglare sold 401

ajutor
am in 2009 o plata la un furnizor pe care contabila veche a inregistrat-o 6588=5121 2 lei sa zicem . a facut aceasta eroare deoarece s-a dat pt plata respectiva BO pe care furnizorul l-a girat mai departe iar pe banca nu mai apare numele firmei de la care am cumparat marfa ci numele firmei pentru care s-a girat bo . ma rog..........
acum ce fac ????
fac 401= 1174 ?????
sau cum reglez minunea?
va multumesc anticipat

Nu inteleg de ce a inregistrat in 6588 dar de acum oricum faptul este consumat . Sa inteleg ca 6588 nu s-a inchis si suma figureaza in acel cont ?
6588 = 5121 cu minus
401 = 5121 cu plus

117 = 6588 cu minus daca sumele sint semnificative. Posibil 121 = 6588 daca sint sume nesemnificative.

Ordin 3055, pct 63
"(5) Corectarea erorilor semnificative aferente exercițiilor financiare precedente
se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(6) Erorile nesemnificative aferente exercițiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuși, pot fi corectate pe seama contului de profit și pierdere erorile nesemnificative.
Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influențeze informațiile financiar-contabile. Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influența deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situațiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală sau
cumulată a elementelor."
gabriella1065 a scris:
Sa inteleg ca 6588 nu s-a inchis si suma figureaza in acel cont ?

:O:slap: Sper numai ca nu sunteti contabila, acum fac referire la intrebarea Dvs. pe care tocmai am citat-o. Conturile de cheltuieli, ca si cele de venituri se inchid lunar cu ajutorul contului 121. Conturile de cheltuieli si venituri nu au sold la sfarsitul lunii.

normal ca 6588 s-a inchis .......se inchide automat la sf lunii. doar ca aceasta contabila minunata daca nu stia ce reprezinta o anumita suma o inregistra pe 6588 si gata......rezolva problema ........in felul ei .
din mai anul acesta sunt angajata la firma si eu tot gasesc nereguli (inca ) .
suma este 900 lei .....nu e mare , dar la confruntarea de sold cu furnizorul la 31.08.2011 , ca pana acuma nu s-au prea facut, am constatat ca exista diferenta.
le multumesc celor care mi-au raspuns .
Gabrielle Monique a scris:

gabriella1065 a scris:
Sa inteleg ca 6588 nu s-a inchis si suma figureaza in acel cont ?

:O:slap: Sper numai ca nu sunteti contabila, acum fac referire la intrebarea Dvs. pe care tocmai am citat-o. Conturile de cheltuieli, ca si cele de venituri se inchid lunar cu ajutorul contului 121. Conturile de cheltuieli si venituri nu au sold la sfarsitul lunii.

Am intrebat acest lucru deoarece de curand am gasit la o societate ceva asemanator cu niste conturi de cheltuieli si venituri neinchise . Din ce spunea d-na Camelia am dedus ca si in aceea contabilitate ar sta cam la fel lucrurile .
gabriella1065, utilizator