Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de Familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de Familie

Buna ziua [editat],
Am intinpinat si eu ca multi altii situatia de "Despartire" si as vrea pe aceasta cale sa ma informez de la dumneavoastra care ar fi tariful sau onorariile pentru intocmirea unui caz de Abandon de Familie
Vreau sa mentionez citeva puncte inportante care var ajuta pe dumneavoastra sa stabiliti pretul acestui caz si cit de dificil ar fi sa fac posibil acest lucru
-am 2 copii de 6 ani respectiv 2 ani care in momentul de fata sunt aici cu mine
- sotia ma parasit dupa 3 luni de Italia in care amindoi am muncit inpreuna pentru familia noastra Motivul despartiri zice ea este ca sa saturat de mine si ca vrea sa fie singura Binenteles dupa cele intimplate in Italia eu mam reintors in tara la cei doi copii
- ea este inpreuna cu cele 2 surori ale ei (casatorite amindoua)care zic eu ca sunt cele mai vinovate pentru aceasta despartire cu care ma confrunt azi As mai vrea sa fac o paranteza si sa zic ca sotia deabea acum are 22 de ani
- Acest lucru sa intimplat de aproximativ 3 saptamini ,de atunci am incercat din rasputeri sa o aduc inapoi in tara la familia ei adica la cei 2 copii ,pentru ca parintii ei sunt decedati si alte rude nu are in tara Chiar daca eu sufar de pe urma despartiri copii sunt pe primul loc ,insa nu reusesc nicidecum sa o conving acest lucru. In momentul de fata nici nu mai putem vorbi cu sotia mea pentru ca a blocat apelurile de la mine Astea sunt fapte facute de cumnatele mele si binenteles cumnatii mei ,nu este nicidecum o hotarire facuta de ea este foarte foarte influentata de surorile ei.
-Sotia a contactat citeva persoane din tara ,prieteni de familie ,fosti colegi de munca,etc prin care pe mine ma facut sa inteleg ca ea are de gind sa se reintoarca in August anul viitor sa inainteze divortul si sami ia copii de linga mine si sai duca in Italia
-mai vreau sa mentionez ca ea pe linga faptul ca nu vorbim nu mai suntem inpreuna ea incalca niste LEGI care ii interzic sa paraseasca domiciliul si sa Munceasca ,aici ma refer la faptul ca ea pina in Octombrie sau Noembrie daca nu ma insel este pe Maternitate
Acestea find spuse as dori sa va rog frumos sa va ginditi la acest caz si sami spuneti un pret pe care ar trebui sal dau pentru serviciul dumneavoastra in inaintarea Abandonului de Familie si cit ar dura acest lucru de la depunerea actelor necesare si pina la decizia finala de Abandon ,pentru ca nu cumva sa ma trezesc ca inainteaza ea divortul si imi ia copii ,pentru ca partea financiara a sotiei mele ii permite sa faca acest lucru
Si daca nu cer prea mult as vrea sa va mai rog sami spuneti care sunt sansele ei sa faca acest lucru posibil fara sa vina in tara Ma refer prin telefon de accolo din italia ,si daca are macar dreptul legala sa faca asa ceva
Alin Popescu, administrator
Dupa parerea mea, cel mai bine in situatia dv. este sa intentati imediat dv. actiunea de divort si sa cereti instantei incredintarea minorilor. Abia dupa ce exista o hotarire judecatoreasca definitiva prin care sotia sa fie obligata la plata pensiei de intretinere si aceasta nu plateste , abia atunci puteti sa faceti plangere penala pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie.
Faptul ca vreti sa fiti asistat de un avocat este excelent insa nimeni nu va va spune un pret pentru ca nu exista tarife unitare pentru practicarea acestei meserii. Depinde de foarte multi factori stabilirea pretului. Cel mai simplu este sa vorbiti personal cu citiva avocati din aria dv. de domiciliu.
In alta ordine de idei, din textul dv. am remarcat o dorinta de a va aduce sotia acasa prin orice mijloace , inclusiv pe calea santajului (chestia cu concediul medical). Nu procedati astfel intrucit nu veti face decit sa inrautatiti lucrurile. Respectai-i dorinta, orientativa eforturile si energia spre viitorul copiilor. Daca ea va lua vre-o-data decizia de a se intoarce o va lua singura, fara presiunile dv. sau ale familiei ei. Asta e , in viata se intimpla tot felul de lucruri neplacute trebuie sa invatati sa treceti peste ele. Ocupativa de copii e mai bine asa.
br_nicku, utilizator
Acest forum nu e un loc de oferire de servicii si/sau de negociere. Acest lucru se face in privat, cu evaluarea actiunilor posibile etc.
Contactati un avocat, fie de aici, fie din alta parte si stati de vorba cu toate datele pe masa.
Succes! Reveniti cu evolutia.
Va multumesc din suflet pentru raspuns insa actiunea de divort as vrea so inaintez in momentul in care sunt sigur 100% ca este decizia sotiei mele si nu a cumnatilor mei sau cumnatelor mele Iar abandonul de familie cred si sper din tot sufletul chiar daca nu se pedepseste Penal sa pot sal inaintez pentru ca ar fi un as in mineca in cazul in care decide sa inainteze ea acest dosar
Da imi cer scuze daca am incalcat vreun regulament al forumului insa sunt foarte disperat si mias dori sa aflu aceste lucruri fara ca sa platesc acele taxe de consultanta pentru ca in momentul de fata sunt fara servici si pe deasupra stau si cu parinti mei in Chirie (situatie financiara slaba)Imi cer scuze nu am vrut sa fac aluzie la alceva decit sa cer putin ajutor in domeniul acesta
Si ce legi interzic parasirea domiciliului? Nici unei persoane nu ii este interzisa parasirea domiciliului.

Conform art. 305 din Codul Penal, abandonul familial se pedepseste.

ART. 305
Abandonul de familie
Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de
cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe
fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de
lege; c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite
pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni
la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la
3 ani sau cu amendă.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Dacă părţile nu s-au împăcat, dar în cursul judecăţii inculpatul îşi îndeplineşte
obligaţiile, instanţa, în cazul când stabileşte vinovăţia, pronunţă împotriva
inculpatului o condamnare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei,
chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 81.
Revocarea suspendării condiţionate nu are loc decât în cazul când, în cursul
termenului de încercare, condamnatul săvârşeşte din nou infracţiunea de
abandon de familie
Alexandru Munteanu, Avocat