avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sa fie posibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sa fie posibil?

buna tuturor!

este posibil ca sotia mea sa intenteze actiune de divort doar pentru ca vrea sa plece in strainatate (permanent)? si daca ar fi (nu are nimic sa-mi reproseze, decat poate faptul ca eu nu vreau sa plec impreuna cu ea), ce pot face in privinta copilului nostru minor? eu nu vreau sa divortez si nici nu vreau sa pierd copilul.

adica, mai pe romaneste, poate cineva sa intenteze divort fara ca eu sa o fi vatamat in vre-un fel (fizic, psihic, etc), mai ales in conditiile in care avem impreuna un copil minor.

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Etna , utilizator 22:10, 22 Decembrie 2007
Daca ar fi sa iau ad literam intrebarea ... oricine poate sa ceara orice... Dar nu-i destul totdeauna a cere spre a obtine... Pe de alta parte, s-ar putea sa fiti surprins citind cererea si vazand cate lucruri nu stiati despre dvs...
Bineinteles ca poate intenta actiune de divortz si motivele invocate o sa va surpinda ff tare,insa puteti cere incredintarea minorului ,iar in situatia in care sotiei dvs i se va incredinta minorul,nu poate parasi tara impreuna cu minorul fara acordul dvs.
Ca motiv de divort parasirea domiciliului onjugal, in proiectul noului cod civil se prevede ca perioada min 5 ani.
Serios, aurelian? Nu-mi vine sa cred, in loc sa se simplifice procedurile... Mie mi se pare mult 5 ani.

Etna, daca unui parinte i se incredinteaza minorul spre crestere si educare, acesta poate parasi oricand tara cu el, fara acordul celuilalt parinte. Daca el decide asupra viitorului copilului, poate decide si unde traieste acesta.
Doar in cazul in care nu exista incredintare judecatoreasca se cere acordul celuilalt parinte.

Da, sotia poate divorta. Vedeti ce stabiliti cu minorul. Si un lucru: niciun sot nu poate invoca propria culpa pentru a obtine divortul. Astfel, faptul ca dv. nu sunteti vatamat nu are nicio importanta, sotia dv. nici nu ar putea invoca faptul ca dv. sunteti vatamat de ea.
Daca va refereati la altfel de vatamare, nici aceea nu are vreo importanta.
Astazi, daca un sot vrea sa divorteze, o poate face. Are nevoie dde unul sau doi martori care sa declare ca cei doi nu se mai inteleg si ca nu sunt posibilitati de impacare.
Dv. va puteti opune divortului, incercand sa aratati contrariul. Dar practica spune ca nu prea sunt sanse sa nu se pronunte divortul...
Ultima modificare: Miercuri, 19 Decembrie 2007
Liliana Gradinaru, Avocat
domnul anton..poate ca nu vi-a spus-o inca nimeni,asa ca va spun eu...sa va mai ginditi poate am dreptate...plecarea in strainatate nu este singurul motiv, sotia dvs. nu va mai iubeste...nu divortezi doar ca vrei sa pleci in strainatate...dvs. sustineti ca nu are nimic sa va reproseze.Din pacate multi barbati sunt orbi de-a binelea,cind este vorba de asa ceva...cu siguranta are destule sa va reproseze,ce dvs. nici macar nu ati constientizat...ea s-a pregatit emotional din timp pentru aceasta despartire,pe dvs. v-a luat prin surprindere...dragoste cu forta nu se face. Clarificati cu sotia si daca nu mai are sentimente pentru dvs. nu are sens sa va opuneti divotului.

daca mama are incredintarea ,poate pleca din tara fara acordul tatalui...o informatie suta la suta sigura...

Alte discuții în legătură

Raspuns urgent si sigur- iesirea din tara a copilului minor miha71 miha71 mama este in strainatate de 2 ani, tatal in tara , iar copilul (6ani)este in tara dar "ascuns" de mama la niste rude, parintii sunt in divort fara pronuntare ... (vezi toată discuția)
Divortata - parasirea tzarii cu minorul hompyandreea hompyandreea :sorry:Am si eu rugaminte.Ar putea cineva sa,mi raspunda dak pot parasi tara cu minorul in varsta de 4 ani?Sunt divortata si pe hotararea de divort scrie k ... (vezi toată discuția)
Plecare definitiva fara semnatura tatalui Mary355 Mary355 Buna am incredintarea minor,dar din pacate pentru viza definitiva de plecare din tara ni s-a cerut acordul tatalui.Daca tatal nu este in tara aparind doar ... (vezi toată discuția)