Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sa fie posibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sa fie posibil?

buna tuturor!

este posibil ca sotia mea sa intenteze actiune de divort doar pentru ca vrea sa plece in strainatate (permanent)? si daca ar fi (nu are nimic sa-mi reproseze, decat poate faptul ca eu nu vreau sa plec impreuna cu ea), ce pot face in privinta copilului nostru minor? eu nu vreau sa divortez si nici nu vreau sa pierd copilul.

adica, mai pe romaneste, poate cineva sa intenteze divort fara ca eu sa o fi vatamat in vre-un fel (fizic, psihic, etc), mai ales in conditiile in care avem impreuna un copil minor.

va multumesc!
Greseala mea :">,cu scuzele de rigoare cf. L248/2005 art 30 lit.c prevede" minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila" .