Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concedii medicale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concedii medicale

Poate fi acordat retroactiv un concediu medical "in continuare", in cazul in care este necesar avizul medicului expert ?
Buna ziua,
un concediu medical poate fi corectat, din "initial" in "continuare" sau invers dar nu se poate da retro. Conform Ord.430/2010 data de la care incepe valabilitatea concediului medical poate fi ulterioara datei acordarii numai in cazul certificatelor de concediu medical "in continuare”, insa data acordarii nu poate fi mai mare decat data la care se termina valabilitatea certificatelor de concediu medical acordate anterior pentru aceeasi afectiune.
In situatia imposibilitatii prezentarii asiguratului la medic, vor fi acordate certificate de concediu medical cu retroactivitate de 24 de ore numai in cazul certificatelor de concediu medical „initial.” Pentru persoanele lucreaza in SEE, casele de asigurari de sanatate vor elibera certificatele de incapacitate de munca la o data ulterioara, dar nu mai tarziu de 30 zile de la data la care a fost primit raportul medical intocmit corect.