Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul dobanda penalizatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul dobanda penalizatoare

Buna ziua
Anul trecut, Curtea de Conturi ne-a obligat, pe toti salariatii, sa restituim un spor incasat ilegal.Anul acesta, cand au venit sa vada ducerea la indeplinirii a masurilor Curtii de Conturi, au zis ca trebuie sa ni se opreasca si dobanda penalizatoare.
Intrebare;
1.Cum se calculeaza acesta dobanda si in ce act normativ este prevazut modul de calcul???
2. Cum trebuie sau ce trebuie sa contina notificarea din partea angajatorului cu privire la acesta dobanda penalizatoare??-trebuie facuta cumva notificare oficila la BNR/??statistica??Trebuie in notificare sa ne prezinte si modul de calcul??
Va rog mult daca puteti sa ma ajutati
[ link extern ]
Intrucat in textul O.G. nr.13/2011 se face trimitere si la prevederile Legii nr.287/2009,republicata,aceasta o gasiti in Monitorul Oficial,Partea I,nr.505/15.06.2011.
Sper ca aici veti gasi informatiile care va intereseaza,desi,firesc era ca auditorii Curtii de Conturi sa va indice temeiul legal in baza caruia sa stabiliti,pentru fiecare caz in parte,dobanda penalizatoare.
Pentru siguranta,ar fi indicat sa le solicitati,in scris,aceste precizari.
ContSters145448, utilizator