Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit + taxe premiu in obiecte
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit + taxe premiu in obiecte

Buna ziua,

In urma unei trageri la sorti in cadrul firmei, am castigat un premiu in obiecte (imi pot alege produse in valoare maxima de X lei, deci nu primesc cash).

Exista doua variante in care pot primi obiectele (nu e stabilita in prezent):
- fie le comanda firma pe plan local
- fie le poate aduce din exteriorul uniunii europene

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: Ce impozit si ce taxe mi se aplica si la ce valoare, in ambele situatii de mai sus.

Va rog sa precizati daca se poate si temeiul juridic (lege, articol) pentru respectivele taxe.

Multumesc mult
platitor_taxe, utilizator