avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit + taxe premiu in obiecte
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit + taxe premiu in obiecte

Buna ziua,

In urma unei trageri la sorti in cadrul firmei, am castigat un premiu in obiecte (imi pot alege produse in valoare maxima de X lei, deci nu primesc cash).

Exista doua variante in care pot primi obiectele (nu e stabilita in prezent):
- fie le comanda firma pe plan local
- fie le poate aduce din exteriorul uniunii europene

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: Ce impozit si ce taxe mi se aplica si la ce valoare, in ambele situatii de mai sus.

Va rog sa precizati daca se poate si temeiul juridic (lege, articol) pentru respectivele taxe.

Multumesc mult
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2011
platitor_taxe, utilizator

Alte discuții în legătură

M-au taxat la posta pt valoarea coletului si a trasportului !!!! tztztz tztztz Buna ziua, Am comanddat ceva pe internet din america, produsul fiind in jur de $50 dar pt ca era destul de greu shipping-ul a fost destul de mult, vreo $60 ... (vezi toată discuția)
Speta comert electronic Gabriela007 Gabriela007 Buna ziua! Aduc in atentia dvs urmatoarea speta, cu rugamintea de a-mi comunica daca am vreo sansa sa castig in fata instantelor. In urma cu 2 saptamani, am ... (vezi toată discuția)
Anulare comanda achizitie intracomunitara icoman icoman Buna ziua. Poate clientul PF sa anuleze o comanda care se aduce la comanda speciala pentru el din UE, confirmata cu plata avansului prin banca sau sa o ... (vezi toată discuția)