Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie mincinoasa

am si eu o intrebare: ce se poate intampla unui martor care a depus marturie mincinoasa in fata organelor de cercetare, motiv pt care a fost chemat in instanta, nu s a prezentat si acum cred ca are mandat de aducere? poate sa si schimbe pozitia-sa nu se mai prezinte ca martor sau sa si schimbe declaratia? pers are 18 ani, inainte de a depune marturie avea 17 ani, se poate sa raspunda penal pt marturie mincinoasa, fals in declaratie?
multumesc mult
Codul Penal Roman:
Art. 99. - Limitele raspunderii penale
Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu raspunde penal.
Minorul care are vârsta între 14 si 16 ani raspunde penal, numai daca se dovedeste ca a savârsit fapta cu discernamânt.
Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani raspunde penal.

Art. 260. - Marturia mincinoasa
Fapta martorului care într-o cauza penala, civila, disciplinara sau în orice alta cauza în care se asculta martori, face afirmatii mincinoase, ori nu spune tot ce stie privitor la împrejurarile esentiale asupra carora a fost întrebat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Fapta prevazuta în alineatul precedent nu se pedepseste daca, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronuntat o hotarâre sau de a se fi dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, martorul îsi retrage marturia.
Daca retragerea marturiei a intervenit în cauzele penale dupa ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele dupa ce s-a pronuntat o hotarâre sau dupa ce s-a dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, instanta va reduce pedeapsa potrivit art. 76.
Dispozitiile alin. 1 - 3 se aplica în mod corespunzator si expertului sau interpretului.
ciucacri a scris:

am si eu o intrebare: ce se poate intampla unui martor care a depus marturie mincinoasa in fata organelor de cercetare, motiv pt care a fost chemat in instanta, nu s a prezentat si acum cred ca are mandat de aducere? poate sa si schimbe pozitia-sa nu se mai prezinte ca martor sau sa si schimbe declaratia? pers are 18 ani, inainte de a depune marturie avea 17 ani, se poate sa raspunda penal pt marturie mincinoasa, fals in declaratie?
multumesc mult
O prima intrebare: s-a demonstrat ca martorul a mintit? Restul, se presupune! Atata vreme cat nu se demonstreaza ceea ce vrea partea vatamata, se pare ca nici nu vrea, acel "mincinos penal" sa stea linistit!
multumesc celor care au raspuns. referitor la cel de al doilea raspuns: martorul vrea sa nu se infatiseze in instanta. nu a cunoscut repercusiunile unei marturii..este un martor al partii vatamate. este un mandat de aducere pe numele lui, politia a incercat sa intre in contact cu aceasta persoana, insistand chiar.
La care instanta va referiti? Cea care judeca acel caz in care a mintit sau cea care judeca marturia mincinoasa de care este acuzat?

Later edit: Si cum
nu a cunoscut repercusiunile unei marturii..

daca nu a fost prezent in instanta?
Attila-Arpad Dombi, Avocat
cand am spus repercusiuni, m am referit la consecintele unei prostii. declaratia a fost depusa in fata organelor de cercetare. inca nu a fost invinuit -martorul- de sperjur. pe baza acelei declaratiii, in fata organelor de ancheta...s a ajuns sa fie chemata in instanta acea persoana. poate ca in mentiunile anterioare m am exprimat gresit-spunand declaratie in loc de marturie.