Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA

Buna ziua!
o SC doreste sa achizitioneze de la alta SC o masina pentru transport marfa (duba) si un autoturism pentru a fi utilizat in scopul transportului angajatilor la si de la locul de munca. V-as ruga sa-mi spuneti daca poate deduce tva-ul aferent acestor achizitii de mijloace fixe. Va multumesc!
pentru dubita aveti drept de deducere fara nici o problema.
pentru autoturismul utilizat pentru transportul angajatilor puteti deduce tva numai daca acesta este exclusiv utilizat in acest scop si daca exista un acord scris intre anagajator si salarati.
Va multumesc frumos pt raspuns! Uitasem sa precizez in postul anterior ca masinile nu sunt noi ... si va mai adresez urmatoarea intrebare: in cazul vanzatorului, care a achizitionat masinile cu tva 19% si acum le vinde cu tva 24%, ce ajustare tb facuta?
mirelanicola.72, utilizator
nu trebuie sa ajusteze nimic, intrucat a avut loc o livrare de bunuri cu plata.
Va multumesc! In cazul dubitei, am omis sa mentionez ca SC cumparatoare are ca ob de activitate constructii si va folosi aceasta masina pt transportul materialelor de constructii necesare in desfasurarea activitatii sale de la depozit le locul lucrarilor in curs..
Si ince ceva: este ok daca se va completa de catre administratorul SC care cumpara o decizie de genul celei de mai jos (care va fi anexata facturii de cumparare si va fi inaintata depart. contabilitate) ? Iata si modelul:
DECIZIA NR._________/_________
Subsemnatul ________________________, administrator in cadrul societatii __________________________, cu sediul in _______________________, avind cod fiscal RO________________, J/_______________________, analizind activitatea economica am decis achizitia unui vehicul care este destinat exclusiv pentru transportul rutier de persoane , cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzind si scaunul soferului, de la furnizorul_____________________________, vehicul modelul ______________________, numar de identificare ______________________,
nou /second , destinatia investitiei conform procedurii contabile nr._________/_____________, respectind OUG nr.34/2009 fiind (se bifeaza cel putin o destinatie sau mai multe in functie de necesitati):
o 1.a.1-vehiculele utilizate exclusiv pentru reparaţii şi/sau intervenţie reprezintă vehiculele
care pot fi înzestrate sau nu cu echipamente tehnice specifice, ce deservesc personalul
specializat în vederea reparării bunurilor, precum şi cele utilizate pentru deplasarea în
acţiuni de intervenţie;
o 1.a.2.-vehiculele utilizate exclusiv pentru pază şi protecţie sunt vehiculele utilizate în vedereaasigurării siguranţei obiectivelor, bunurilor şi valorilor împotriva oricăror acţiuni ilicite care lezează dreptul de proprietate, existenţa materială a acestora, precum şi protejării
persoanelor împotriva oricăror acte ostile care le pot periclita viaţa, integritatea fizică sau
sănătatea, potrivit prevederilor Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor,
valorilor şi protecţia persoanelor, cu modificările şi completările ulterioare;
o 1.a.3.-vehiculele utilizate exclusiv pentru curierat reprezintă vehiculele care servesc la
primirea, transportul şi distribuirea scrisorilor, coletelor şi pachetelor;
o 1.a.4-vehiculele utilizate exclusiv drept care de reportaj reprezintă vehiculele rutiere special amenajate pentru a găzdui tehnica specifică pentru înregistrări audio video sau transmisii complexe video, audio şi/sau date prin unde hertziene ori medii optice, capabile să efectueze producţii de televiziune sau radio înregistrate ori transmise în direct sau să
transmită la distanţă prin tehnologii de radiofrecvenţă (radiorelee, transmisii prin satelit)
ori prin fibră optică semnalul unei producţii de televiziune sau de radio către alte care de
reportaj ori către un telecentru sau un sediu central de radiodifuziune;
o 1.a.5-vehiculele destinate exclusiv utilizării de agenţi de vânzări reprezintă vehiculele
utilizate în cadrul activităţii unei persoane impozabile de către angajaţii acesteia care
se ocupă în principal cu prospectarea pieţei, desfăşurarea activităţii de merchandising,
negocierea condiţiilor de vânzare, derularea vânzării bunurilor, asigurarea de servicii
postvânzare şi monitorizarea clienţilor. Se limitează deductibilitatea taxei la cel mult
un vehicul utilizat de fiecare agent de vânzări. În această categorie sunt cuprinse şi
vehiculele de test-drive utilizate de dealerii auto;
o 1.a.6-vehiculele utilizate exclusiv pentru transportul personalului la şi de la locul de
desfăşurare a activităţii reprezintă vehiculele utilizate de angajator pentru transportul
angajaţilor în scopul desfăşurării activităţii economice la şi de la reşedinţa acestora/locul
convenit de comun acord la sediul angajatorului sau la şi de la sediul angajatorului la
locul în care se desfăşoară efectiv activitatea ori la şi de la reşedinţa angajaţilor/locul
convenit de comun acord la locul de desfăşurare a activităţii, atunci când există dificultăţi
evidente de a găsi alte mijloace de transport şi există un acord colectiv între angajator şi
angajaţi prin care angajatorul se obligă să asigure gratuit acest transport;
o 1.a.7-vehiculele utilizate exclusiv de agenţi de recrutare a forţei de muncă sunt vehiculele
utilizate în cadrul activităţii agenţiilor de plasare a forţei de muncă de către personalul
care se ocupă în principal cu recrutarea şi plasarea forţei de muncă. Se limitează
deductibilitatea taxei la cel mult un vehicul utilizat de fiecare agent de recrutare a forţei
de muncă.
Prezenta decizie s-a completat intr-un singur exemplar , pentru serviciul contabilitate si resurse umane.
Administrator:
mirelanicola.72, utilizator